Rewitalizacja: MIR z wizytą studyjną w Bytomiu

Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju w ramach wizyt studyjnych odwiedzą miasta objęte ministerialnym pilotażowym projektem rewitalizacji. Na "pierwszy ogień" pójdzie Bytom. Kolejne spotkania odbędą się w Łodzi i Wałbrzychu.
Rewitalizacja: MIR z wizytą studyjną w Bytomiu
Pierwsza wizyta studyjna dotycząca pilotażu rewitalizacyjnego odbędzie się w Bytomiu (fot.UM Bytom)

Przypomnijmy, że Bytom, Łódź i Wałbrzych w ramach pilotażu mają wypracować tzw. dobre praktyki rewitalizacyjne, które będzie można zastosować w innych polskich miastach. Ich katalog ma być jednym z elementów Narodowego Planu Rewitalizacji.

- W przyjętej przez Sejm Ustawie o rewitalizacji sporo szczegółów wymaga omówienia – mówi Lucjan Goczoł, Kierownik Referatu Planowania Strategicznego i Funduszy Europejskich UM. To na przykład kwestia przesiedleń lokatorów kamienic na czas remontów, czy finansowanie niektórych zadań. Niewykluczone, że przy bardzo ograniczonych budżetach, miasta będą musiały zwrócić się do rządu o finansową pomoc. Dyskusyjna jest również kwestia występowania pomocy publicznej w działaniach związanych z mieszkalnictwem w nieruchomościach komunalnych. Ma to wpływ na poziom unijnego dofinansowania, które w przypadku wystąpienia pomocy publicznej będzie obniżone oraz na dofinansowanie wkładu własnego z budżetu państwa, które w tym przypadku będzie niemożliwe - dodaje.

Wizyta studyjna w Bytomiu

Podczas dwudniowego spotkania w Bytomiu (27 - 28 lipca) zaplanowano m.in. panele tematyczne, w trakcie których omawiana będzie m.in. rola organizacji pozarządowych w procesie rewitalizacji i zaangażowanie mieszkańców w odnowę miasta. Przyjada nie tylko przedstawiciele MIR, ale też pozstałych miast objetych pilotazem.

- W ciągu najbliższych kilku lat Bytom będzie polem do popisu dla przedsiębiorców. Czeka nas największy w historii miasta remont, mieszkańcy będą musieli uzbroić się w sporo cierpliwości. Pod tym kątem także mamy do rozwiązania sporo problemów – mówi Lucjan Goczoł. Musimy zaplanować wszystko logistycznie z dużym wyprzedzeniem, aby mieszkańcy odczuli jak najmniej niedogodności – a przy tym, żeby remonty się uzupełniały. Poza tym, prace muszą uwzględniać zastosowanie najnowszych technologii energetycznych, bo Unia Europejska finansuje tylko te o najwyższym stopniu efektywności energetycznej – dodaje.

W pierwszym dniu (27 lipca) goście zwiedzą Bytom...na rowerach. Przewodnik oprowadzi ich m.in. po poprzemysłowych zabytkach miasta. Drugiego dnia w Teatrze Rozbark (28 lipca od 10.30) rozmawiać będą o problemach i dobrych praktykach stosowanych w procesie rewitalizacji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

To teraz prosimy teraz o informacje i ocene po wizycie MIR w Bytomiu

Antonio, 2015-08-23 11:55:41 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE