PARTNER PORTALU
  • BGK

Rewitalizacja na wielką skalę

  • PAP    17 maja 2011 - 15:30
Rewitalizacja na wielką skalę

Składające się z ponad 30 obiektów wrocławskie osiedle WUWA, które powstało w 1929 r. i jest perełką architektury modernistycznej, zostanie w ciągu kilku lat zrewitalizowane.
Strategię kompleksowej rewitalizacji przygotował wrocławski magistrat. WUWA powstała na obrzeżach Parku Szczytnickiego i terenów wystawowych przy wrocławskiej Hali Stulecia w ramach wystawy „Mieszkanie i Miejsce Pracy” (Wohnung und Werkraum Ausstellung”).

WUWA była odpowiedzią wrocławskich architektów na ówczesne problemy urbanistyki i architektury mieszkaniowej. Powstałe osiedle jest wzorcowym przykładem modernistycznych budynków mieszkalnych o rożnych gabarytach, standardzie i przeznaczeniu.

Na świecie powstało jedynie osiem takich wzorcowych osiedli, a wrocławskie do dziś przetrwało w niemal niezmienionych założeniach urbanistycznych.

Jak powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl, WUWA po rewitalizacji ma się stać atrakcją turystyczną, która uzupełni kompleks architektoniczny przy Hali Stulecia.

Pierwszym elementem rewitalizacji będzie odbudowa budynku, który spłonął w 2006 r. Mieściło się tam wówczas przedszkole. To jedyny brakujący obiekt w zabudowie osiedla.

Budynek odbuduje Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów, której miasto chce przekazać teren, na którym stało przedszkole. Izba w odbudowanym obiekcie będzie miała swoją siedzibę.

W strategię rewitalizacji WUWY mają zaangażować się również właściciele pozostałych obiektów, m.in. uczelnie i osoby prywatne. Miasto chce przyznawać na renowację budynków dotacje celowe.

Oprócz tego magistrat odnowi przestrzeń publiczną wokół WUWY. Zostaną zmodernizowane chodniki, zieleń oraz powstanie system informacji, który turystom pomoże w poruszaniu się po osiedlu.

Wszystkie budynki powstałe w ramach WUWY są wpisane do rejestru zabytków. Są to głównie wille, domy jednorodzinne i szeregowce. Kompleksowa rewitalizacja osiedla może potrwać kilka lat.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Procesorek, 2011-05-17 19:27:41

    a i owszem jesteśmy za rewitalizacją!
  • SMAKOWITA , 2011-05-17 18:16:24

    Budynki,budynki...HERBATKA PRZECIEŻ MOŻE SMAKOWAĆ TEŻ W PLENERZE.Prawdaż? Ot i cała rewitalizacja!