PARTNER PORTALU
  • BGK

Rewitalizacja nie rozwiąże problemów polskich miast

  • Piotr Toborek    20 października 2016 - 09:00
Rewitalizacja nie rozwiąże problemów polskich miast
Wojciech Jarczewski, kierownik w Instytucie Rozwoju Miast (fot.wnp.pl)

- Burmistrz pracuje dla mieszkańców, a ich nie interesuje, jaką stworzył dalekosiężną koncepcję na potrzeby urzędników z Brukseli, ale żeby w końcu ktoś ten rynek zrobił, żeby było gdzie wyjść i kawę wypić – mówi o problemach z rewitalizacją polskich miast Wojciech Jarczewski z Instytutu Rozwoju Miast.
Przez ostatnie lata zrodziła się taka wizja, że rewitalizacja rozwiąże wiele problemów polskich miast, ale w niedawnym raporcie NIK przedstawił znacznie mniej optymistyczny obraz: samorządy sięgają po środki na rewitalizację, ale nie wykorzystują ich tak, jak powinny. Jak pan odebrał ten raport?

Wojciech Jarczewski, kierownik w Instytucie Rozwoju Miast: – Ja się nawet ucieszyłem, bo kiedy wcześniej mówiłem o swoich wątpliwościach, to brano mnie za krytykanta, który się czepia.

No to co jest nie tak z tą rewitalizacją?

– Problemem jest odpowiedź na pytanie, dla kogo jest rewitalizacja? U nas przyjęło się, że dla wszystkich, że każde miasto może podlegać rewitalizacji.

W Koncepcji Zagospodarowania Przestrzennego Kraju jako pierwsze do rewitalizacji wskazano te miasta, które straciły swoje dotychczasowe funkcje. Czyli zostało przyjęte, że rewitalizacja jest generalnie dla tych, którym się wiedzie najgorzej.

To podejście zakłada, że rewitalizacja rozwiąże wszelkie problemy tych miast i to jest fundamentalny błąd – przeszacowanie możliwości działań rewitalizacyjnych. One mogą rozwiązać pewne ograniczone problemy i to w niezbyt szerokiej skali.

Jeśli miasto, jak to określono, „utraciło swoje dotychczasowe funkcje”, bo np. zamykano kopalnie, z których żyła większość mieszkańców, to rewitalizacja, która ma na celu – nawet szeroko pojętą – interwencję społeczną, czyli domy kultury, aktywizację mieszkańców itd., nie jest w stanie przywrócić miastu jego funkcji.

Jeżeli przykładowo zamknięto kopalnie, to odpowiedzią na ten kryzys musi być wygenerowanie nowych miejsc pracy. Rewitalizacja, nawet na dużą skalę, nie jest narzędziem przeznaczonym do przebudowywania i odnowy lokalnych systemów gospodarczych.

Innymi słowy – rewitalizacja nie jest optymalnym rozwiązaniem dla miast, w których podstawowym problemem jest brak wystarczającej liczby wartościowych miejsc pracy. Miasta szczególnie dotknięte upadkiem swoich dotychczasowych funkcji potrzebują po pierwsze odbudowy funkcji. W tym miejscu warto wspomnieć doświadczenia Wałbrzycha – tam już w latach 90., zaraz po zamknięciu kopalń, została stworzona Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Następnie przez kolejne 20 lat udało się tam ulokować wiele zakładów, w których stworzonych zostało wiele wartościowych miejsc pracy. W znaczący sposób odbudowano podstawowe funkcje miasta i dopiero na to, od kilku lat, nakładane są intensywne działania rewitalizacyjne. I to jest właściwa kolejność.

Myślę, że z rewitalizacją wiązano zbyt duże oczekiwania, nadzieję, że rozwiąże ona problemy, których rozwiązać nie jest w stanie.

Czyli trzeba dawać pieniądze miastom bogatym?

– Rewitalizację dopuszczono i finansowano ze środków pomocowych UE także w miastach dużych i bogatych. Jeśli spojrzeć na Kraków, to wszyscy mówią o tym, jak to się zmienił Kazimierz – że było to miejsce, gdzie wszyscy się bali wejść, a dzisiaj tętni życiem, jest mnóstwo funkcji, są tam knajpki, muzea, koncerty. Taki wspaniały przykład rewitalizacji.

Tyle że w Kazimierzu nie było właściwie większej interwencji publicznej. Nie wdrożono zintegrowanego programu rewitalizacji dzielnicy. To, co ma odżyć, odbudować się w Krakowie, Warszawie, Legnicy, jest w stanie odbudować się ze środków tego miasta. Ale Kraków środki na rewitalizację – jak każdy kto złoży aplikację – dostaje.×
KOMENTARZE (1)

  • roberts711, 2016-10-20 21:37:59

    Jak ja dostal mój zadane kwoty pozyczki z niezawodne Company(Jermaine Loans) pozyczki Witam wszystkich, mam na imie jest Anthony Roberts jestem z Florydy, stanu Stanów Zjednoczonych, jestem tutaj do skladania zeznan o jak ja dostal mój kredyt z Jermaine Loanss (jermaineloans711@gmail.com) po zast...osowaniu pozyczke od róznych kredytodawców pozyczki, którzy obiecal, ze otrzymam mój kredyt od nich, myslalem, ze ich pozyczek bylo realne i zastosowalem, ale nigdy nie dali mi kredytu, az mój przyjaciel wprowadzaja mnie do pozyczek Jermaine , który obiecal, ze pomoze mi z pozyczki moje pragnienie i naprawde zrobil, jak obiecal, bez jakiejkolwiek zwloki, mialem watpliwosci, ale ja nigdy nie wierza, grab. Nigdy nie myslalem, ze sa jeszcze wiarygodne kredytodawców pozyczki az Jermaine pozyczek zrobil cud, naprawde bardzo mi pomógl z moim pozyczki i zmienil moje zycie na lepsze. Wiem, ze istnieje wiele dobry kredytodawców tam, ale radze Ci wypróbowac Jermiane pozyczki, sa troski i zrozumienia. Nie wiem, jesli potrzebujesz pilnej pozyczki lub chcesz finansowania dla projektów, wiec nie wahaj sie kontakt kredyty Jermaine e-mail:jermaineloans711@gmail.com  rozwiń