Rewitalizacja Placu Małachowskiego w Warszawie

Plac Małachowskiego, gdzie mieści się galeria Zachęta, Muzeum Etnograficzne i kościół Św. Trójcy już za dwa lata może stać się kolejnym centrum kulturalnym stolicy. W czwartek burmistrz Śródmieścia przyjął list intencyjny w sprawie rewitalizacji tego placu.
Rewitalizacja Placu Małachowskiego w Warszawie
Plac Małachowskiego położony u zbiegu ulic Królewskiej, Traugutta, Mazowieckiej i Kredytowej jest, jak powiedział na czwartkowym spotkaniu z dziennikarzami burmistrz dzielnicy Śródmieście Wojciech Bartelski, "miejscem z ogromnym, ale dziś niewykorzystywanym potencjałem, który dziś niewystarczająco zachęca mieszkańców i turystów do kulturalnego, aktywnego spędzania czasu".

Przy placu Małachowskiego mieszczą się Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Muzeum Etnograficzne, ewangelicki kościół św. Trójcy, słynący z nabożeństw ekumenicznych i koncertów. Te instytucje wraz z firmą Hochtief Development Poland, która remontuje pobliską kamienice Raczyńskich, zawiązały koalicję na rzecz przywrócenia świetności placowi Małachowskiego.

Inicjatorzy tej koncepcji planują stworzenie otoczonej zielenią i zabytkami, tętniącej życiem, przyjaznej pieszym i rowerzystom, inspirującej przestrzeni miejskiej. Położony blisko Ogrodu Saskiego i Akademii Sztuk Pięknych plac Małachowskiego ma się stać miejscem prezentacji dzieł sztuki, organizacji działań artystycznych i odpoczynku.

W czwartek instytucje, które zawiązały koalicję, przekazały na ręce burmistrza dzielnicy Śródmieście Wojciecha Bartelskiego list intencyjny w sprawie rewitalizacji placu Małachowskiego. Proszą one władze miasta o organizację konkursu architektonicznego na koncepcję przekształcenia placu, tak aby stał się bardziej przyjazny dla turystów i mieszkańców.

Wojciech Bartelski przyjął list, deklarując zamiar udzielenia wsparcia administracyjnego, tak aby jak najszybciej z możliwości, jakie stwarza plac, mogli korzystać mieszkańcy i turyści. "Plac Małachowskiego ma szanse stać się jedną z wizytówek stolicy" - powiedział Bartelski.

Przed konkursem architektonicznym trudno o szczegóły planu rewitalizacji placu. Wiadomo już jednak, że jednym z najważniejszych przedsięwzięć będzie przeorganizowanie ruchu drogowego na ulicach Mazowieckiej i Kredytowej, wymiana powierzchni palcu, likwidacja krawężników utrudniających poruszanie się niepełnosprawnym i rowerzystom. Zlikwidowany zostanie parking zajmujący obecnie przestrzeń pomiędzy Muzeum Etnograficznym a Kościołem św. Trójcy.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE