PARTNER PORTALU
  • BGK

Rewitalizacja radomskiego Miasta Kazimierzowskiego

  • AT    26 września 2013 - 14:19
Rewitalizacja radomskiego Miasta Kazimierzowskiego

Zabytkowe kamienice w radomskim Mieście Kazimierzowskim w przyszłym roku odzyskają dawną świetność. Ich rewitalizacja kosztować będzie ponad 6,2 mln zł. W ramach inicjatywy JESSICA podpisana została umowa na pożyczkę w wysokości 3,8 mln zł.
Dzięki rewitalizacji wyeksponowany zostanie zabytkowy charakter kamienic. Powstaną nowe lokale usługowe, Centrum Informacji Turystycznej oraz nowy budynek od strony ul. Wałowej 4.

- Rewitalizacja zabytkowej części Radomia to jeden z priorytetów w rozwoju miasta. Mieszkańcy oczekują przywrócenia do życia zdegradowanej tkanki miejskiej Miasta Kazimierzowskiego. Jest to warunek konieczny zwiększenia jego atrakcyjności dla inwestorów i turystów, ale też jako miejsca do życia. Cieszę się, że środki Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego są wykorzystane do tego celu - powiedział wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

Czytaj też: Samorządy raczej tną wydatki na kamienice

W ramach inicjatywy JESSICA wdrażanej na terenie województwa mazowieckiego bank Gospodarstwa Krajowego udzielił pożyczki na projekt zlokalizowany w Radomiu. Pożyczka udzielana jest ze środków RPO WM na lata 2007-13.

Projekt Rewitalizacja Miasta Kazimierzowskiego poprzez remont i przebudowę kamienic przy ul. Rwańskiej 16 wraz z nową zabudową od ul. Wałowej 4 w Radomiu wraz z otoczeniem realizowany jest przez „Rewitalizacja" Sp. z o.o. Jest to już piąta inwestycja na Mazowszu, która została zakwalifikowana przez BGK do wsparcia w formie niskooprocentowanej pożyczki.

Czytaj też: Czyszczenie z lokatorów kamienic

- Od kilku lat konsekwentnie staramy się przywracać dawny blask zniszczonym kamienicom Miasta Kazimierzowskiego. Starówka to serce miasta, wszystkim nam zależy na tym, aby było to miejsce, gdzie z przyjemnością będziemy przebywać i które będzie świadczyło o historycznej wielkości naszego grodu - mówi Prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak.

Kamienica przy ul. Rwańskiej 16 powstała w końcu XVIII w. W jej sieni znajduje się oryginalny fragment fortyfikacji miejskich z czasów lokacji Radomia na prawach miejskich w 1364 r. przez Kazimierza Wielkiego. Dzięki środkom z pożyczki JESSICA historyczne mury zostaną poddane renowacji i zostaną wyeksponowane.

Powstanie tu łącznie 12 lokali usługowo-biurowych. Istotnym elementem projektu jest ulokowanie tu siedziby Centrum Informacji Turystycznej, w której turyści będą mogli uzyskać informacje o miejscach noclegowych, gastronomicznych, zabytkach i imprezach organizowanych w Radomiu.

Inwestor planuje również zagospodarować całą sąsiednią działkę przy ul. Wałowej 4. Kamienica pod tym adresem wraz z oficyną została wyłączona z użytkowania jeszcze w 2005 r. i kilka lat później rozebrana. Spółka zamierza wybudować tu nowy obiekt, w którym zlokalizowane zostaną usługi gastronomiczne oraz pięć lokali usługowych.

Inwestycja rozpocznie się jeszcze w tym roku i ma być gotowa do końca września 2014 roku. Oprócz kosztów preferencyjnego oprocentowania pożyczki Inwestor nie poniesie żadnych opłat i prowizji w związku z udzieleniem i obsługą przez BGK pożyczek JESSICA.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.