PARTNER PORTALU
  • BGK

Rewitalizacja Rotundy: Miejskie obiekty powinny łączyć funkcje komercyjne ze społecznymi

  • InfoWire.pl/AT    17 lutego 2017 - 09:15
Rewitalizacja Rotundy: Miejskie obiekty powinny łączyć funkcje komercyjne ze społecznymi
Rotunda w Warszawie (fot.wikipedia.org/Radek Kołakowski/Creative Commons CC0 1.0)

• Multimedialne centrum informacji turystycznej, galeria, kawiarnia – to tylko przykładowe pomysły na to, co może mieścić się wraz z placówką bankową w nowej warszawskiej Rotundzie.
• Takie budynki powinny łączyć w sobie funkcje komercyjne z funkcjami publicznymi - mówi Piotr Radek, menedżer ds. rewitalizacji Rotundy z PKO BP.
Rotunda to jeden z najcharakterystyczniejszych obiektów w stolicy – wizytówka miasta i drogowskaz dla turystów. Budynek powstał w 1966 r. W roku 1979 doszło do tragicznego wybuchu gazu, w czego wyniku duża część budowli została zniszczona. Rotundę szybko odbudowano. Obecnie jest już ona jednak obiektem przestarzałym, który stracił swoje walory użytkowe. Z tego też powodu właściciel budynku, PKO Bank Polski, zdecydował się na jego przebudowę.

- Takie budynki powinny łączyć w sobie funkcje komercyjne (biznesowe) z funkcjami publicznymi. Stąd nasz pomysł, aby rewitalizację Rotundy przeprowadzić, opierając się na konsultacjach społecznych. W pierwszym etapie odbyły się panele dyskusyjne z ekspertami, w drugim zapytaliśmy mieszkańców Warszawy, jak wyobrażaliby sobie budynek po rewitalizacji” – mówi Piotr Radek, menedżer ds. rewitalizacji Rotundy z PKO BP.

Po przebudowie budynek zdecydowanie zyska na jakości i funkcjonalności. Będzie nie tylko lepiej służył klientom banku, lecz także stanie się nowoczesnym obiektem użytkowym dla mieszkańców, pełniącym ważne funkcje społeczne. Budynek ma wpisywać się w trendy zrównoważonego rozwoju miasta i być odpowiedzią na oczekiwania jego mieszkańców, a także turystów.

- Każdy budynek zlokalizowany w takim miejscu jak Rotunda, czyli w samym środku śródmieścia, musi oddziaływać w pozytywny sposób zarówno swoją formą, jak i tym, co się w nim dzieje […]. Po przebudowie obiekt będzie bardziej otwarty dla mieszkańców. To jest ta główna cecha, którą powinny mieć budynki znajdujące się w śródmieściu, wśród intensywnej zabudowy, gdzie mamy bardzo dużo ludzi poruszających się pieszo. Powinny być one po prostu atrakcyjne i funkcjonalne – stwierdza Dariusz Hyc, wiceprezes Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Rewitalizacja Rotundy już ruszyła. Generalnym wykonawcą inwestycji będzie polska spółka NDI SA, wyłoniona w postępowaniu przetargowym. Obiekt oddano wykonawcy i wkrótce rozpoczną się prace budowlane. Według założeń mają one potrwać dwa lata.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • ewawawa, 2017-02-21 10:21:44

    Podoba mi się ten pomysł. Pamiętam, jak przyjechałam tu na studia i to był mój główny punkt orientacyjny :D, dobrze, że chcą go trochę odnowić :)
  • elaa, 2017-02-20 12:00:13

    rotunda to dla mnie od lat miejsce spotkań, jesli tylko ma byc ladniej i funkcjonalniej to czemu nie? jako Warszawianka ciesze się, że moje miasto staje się bardziej atralcyjne ;))