PARTNER PORTALU
  • BGK

Rewitalizacja to wyzwanie dla samorządów

  • pap    17 października 2014 - 17:30
Rewitalizacja to wyzwanie dla samorządów

Zmiana w podejściu UE do rewitalizacji miast w nowej perspektywie na lata 2014-20 będzie ogromnym wyzwaniem dla samorządów - uważa dyrektor Biura Planowania Przestrzennego woj. łódzkiego Ewa Paturalska-Nowak.
Rewitalizacja łączyć będzie bowiem zarówno aspekt społeczny, gospodarczy, przestrzenny oraz odnowę obiektów. Wpływ funduszy europejskich na rewitalizację miast to jeden z głównych tematów odbywającej się w Łodzi w piątek międzynarodowej konferencji "Miasta przyjazne mieszkańcom".

Ewa Paturalska-Nowak w rozmowie z PAP podkreśliła, że obecnie Unia Europejska za kompleksową rewitalizację uznaje jedynie działania łączące aspekt społeczny (aktywizacja mieszkańców, wyjście z obszaru wykluczenia społecznego), gospodarczy (zmiana funkcji gospodarczej danego terenu), przestrzenny (budowa dróg, placów, rynków)i wartość techniczną (odnowa obiektów).

Czytaj też:  Oni najbardziej skorzystają z pieniędzy na rewitalizację

"Wszystkie te czynniki muszą być uwzględniane przy przygotowywaniu lokalnych planów rewitalizacji, które staną się podstawą do alokacji środków na danym terenie" - dodała.

Jak zaznaczyła, projekty mogą być finansowane z wielu źródeł, m.in. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, z Funduszu Społecznego, ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska czy konserwatora zabytków, ale zawsze muszą spełniać te cztery wymagania.

Zdaniem Paturalskiej-Nowak, dla samorządów lokalnych będzie to ogromne wyzwanie, wymagające zaangażowania wielu instytucji, a przede wszystkim mieszkańców, którzy powinni zaakceptować procesy rewitalizacyjne.

"W poprzedniej perspektywie finansowania dopuszczano pod nazwą +rewitalizacja+ przeprowadzenie wyłącznie remontu kamienic czy wyłożenie kostką brukową chodnika w historycznym układzie miejskim. Teraz unia mówi: +Nie tędy droga, najważniejsi są ludzie mieszkający na historycznych terenach+" - powiedziała.

Samorządy lokalne - według niej - będą musiały zmierzyć się z faktem, że historyczne obszary i centra miast są w dużym stopniu zamieszkiwane przez ludzi, którzy nie są wyłącznie zainteresowani tym, aby te tereny były ładne i zadbane, ale także tym, aby stawały się miejscem rozwoju życia kulturalnego.

W województwie łódzkim wśród przykładów udanych i kompleksowych rewitalizacji, zrealizowanych w poprzedniej perspektywie finansowej, są nich m.in. dawny kompleks pofabryczny Poznańskiego w Łodzi, na terenie którego działa obecnie Manufaktura, Trakt Wielu Kultur w Piotrkowie Trybunalskim, Park Kulturowy Wzgórze Zamkowe w Sieradzu czy Park Kulturowy Miasto Tkaczy w Zgierzu.

W tym czasie na działania rewitalizacyjne przeznaczono w Łódzkiem m.in. 313 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) oraz 134 mln z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Jak podkreślił w trakcie konferencji dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Artur Stelmach, RPO na lata 2014-20 będzie dla samorządów jednym z głównych narzędzi finansowania rewitalizacji i odnowy kulturowej miast. "Obecnie na szczeblu krajowym trwają prace nad Narodowym Planem Rewitalizacji (NPR), którego zapowiadany budżet wynosi 25 mld zł" - dodał.

Konferencja "Miasta przyjazne mieszkańcom" odbyła się w ramach cyklu imprez "PROREVITA" organizowanych od 2004 r. przez Instytut Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej. Są one poświęcone ochronie zabytkowego krajobrazu kulturowego i rewitalizacji środowiska zurbanizowanego

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.