PARTNER PORTALU
  • BGK

Rewitalizacja w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym

  • PAP    7 listopada 2013 - 11:04
Rewitalizacja w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym

W Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie (Lubuskie) zakończył się pierwszy etap prac remontowo-rewitalizacyjnych w obrębie schronu bojowego Pz.W. 717 Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Schron ten to flagowy obiekt muzeum.
W ramach prac schron najpierw przeszedł gruntowny lifting strefy zewnętrznej - betonowe i stalowe elementy konstrukcji zostały oczyszczone, uzupełniono braki i pomalowano nieokryte ziemią części schronu. Następnie prace objęły izby znajdujące się na trzech poziomach, z których najniższy znajduje się na głębokości 30 m.

Liczne ślady prób artyleryjskich i poprzednia, nieudana konserwacja stropu w poł. lat 90. poprzedniego wieku sprawiały, że schron przepuszczał wodę opadową i roztopową, co utrudniało jego zwiedzanie.

"Dokonano więc jego nowej izolacji, ponadto odtworzono farbomaskowanie na pancerzach i ścianie wejściowej. Wewnątrz zamontowano instalację oddymiającą, alarmową i telefoniczną, wreszcie zorganizowano w jednej z izb toaletę z kanalizacją pociągniętą do pobliskiego Pniewa" - powiedział PAP Grzegorz Urbanek z Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie.

Międzyrzecki Rejon Umocniony (Festungsfront Oder-Warthe Bogen) to potężny system poniemieckich fortyfikacji, powstały w latach 30. XX w. na pograniczu niemiecko-polskim. Położony jest w łuku Odry i Warty oraz rozciąga na odcinku ok. 100 km. Najważniejszym elementem fortyfikacji jest system podziemnych tuneli wybudowanych w okolicach Międzyrzecza, o łącznej długości przekraczającej 30 km.

Podziemia stanowią element Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie, przy którym zorganizowana jest całoroczna trasa turystyczna. W jej przypadku pogoda nie m żadnego wpływu na jej dostępność i warunki jej zwiedzania. W obiekcie bez znaczenia na porę roku panuje podobna temperatura i wilgotność.

Poniemieckie fortyfikacje uznawane są za jedną z największych atrakcji turystycznych woj. lubuskiego. W tym roku muzeum w Pniewie odwiedziło ponad 37 tys. turystów, wśród nich wielu cudzoziemców. Od dwóch lat obiekty MRU znajdują w rejestrze zabytków.

Inwestycja zamknęła się w kwocie 805,4 tys. zł, z czego prowadząca placówkę gmina Międzyrzecz otrzymała 505 tys. zł dotacji z funduszów europejskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.