PARTNER PORTALU
  • BGK

Rewitalizacja w Polsce będzie przebiegać szybciej? Taki jest plan resortu infrastruktury

  • PAP/MN    19 września 2016 - 14:17
Rewitalizacja w Polsce będzie przebiegać szybciej? Taki jest plan resortu infrastruktury
Adamczyk zapowiedział ustanowienie przez niego ministerialnej nagrody dla najlepszej realizacji rewitalizacji (fot. mib.gov.pl)

• Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk zapowiedział w Wałbrzychu (woj. dolnośląskie) na IV Kongresie Rewitalizacji Miast nowe działania rządu w tym zakresie.
• Zakładają one przygotowanie kodeksu urbanistyczno-budowlanego, który ma przyspieszyć realizację projektów rewitalizacyjnych w Polsce. 
• Szczegóły przygotowanego kodeksu resort chce konsultować ze specjalistami i środowiskami urbanistów jeszcze jesienią tego roku.
Minister Andrzej Adamczyk w poniedziałek w swoim wystąpieniu do uczestników IV Kongresu Rewitalizacji Miast i XIV Kongresu Miast Polskich podkreślił, że dla przyjętej przed rokiem ustawy rewitalizacyjnej "konieczna jest ewolucja otoczenia prawnego, by mogła ona być skutecznie realizowana".

"Resort infrastruktury przygotował dokumenty towarzyszące tej ustawie m.in. w związku z duża ilością pytań. Mamy świadomość, że rewitalizacja na terenie całej Polski może nie zostać w pełni zrealizowana, jeśli przepisy nie nadążą" - mówił Adamczyk.

Podkreślił, że "dodatkowe oprzyrządowanie prawne będzie kompleksowe i elastyczne, a przede wszystkim ureguluje kwestie planowania przestrzennego".

"Kodeks urbanistyczno-budowlany to projekt zmian, zawierający w sobie specustawy, wpływający np. na prawo geodezyjne. Przede wszystkim pozwoli prowadzić rewitalizację w w sposób bardziej dynamiczny, pozwoli skoncentrować duży wysiłek finansowy, twórczy i budowlany bez inwestorskiego toru przeszkód" - powiedział Adamczyk.

Resort infrastruktury i budownictwa chce szczegóły przygotowanego kodeksu urbanistyczno-budowlanego konsultować ze specjalistami i środowiskami urbanistów jeszcze jesienią tego roku.

Adamczyk dodał, że ustanowienie przez niego ministerialnej nagrody dla najlepszej realizacji rewitalizacji w kraju również ma służyć pobudzeniu tych procesów.

Czytaj tez: NIK: Lokalne Programy Rewitalizacji tylko do pozyskiwania pieniędzy

"Staramy się budować dobre otoczenie dla tych procesów. Wskazać ciekawe inicjatywy zasługujące na powielenie. Nie chcemy ciekawych pomysłów pozostawiać samych sobie" - podkreślił minister.

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński podkreślił, że w opracowanej przez ten resort strategii zrównoważonego rozwoju rewitalizacja jest bardzo ważnym elementem.

"Ten rozwój ma być zrównoważony także w sensie terytorialnym. To szansa na rozwój poprzez rewitalizację dla wielu małych i średnich miast" - powiedział Kwieciński.

Przypomniał, że z funduszy unijnych na rewitalizację do 2020 r. jest do wydania 22 mld zł, ale te zadania będą finansowane również ze środków krajowych oraz w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Wiceminister rozwoju dodał, że 200 mln zł przeznaczono na konkurs dla samorządów o nazwie "Modelowa rewitalizacja miast" i w jego ramach we wtorek resort podpisze umowę z gminą Wałbrzych na realizację projektu pn. "Finansowe i planistyczne narzędzia w programowaniu i wdrażaniu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Wałbrzycha". Dotacja dla Wałbrzycha wyniesie 4,7 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • eugeniusz, 2016-10-02 12:38:19

    "konieczna jest ewolucja otoczenia prawnego, by mogła ona być skutecznie realizowana". Szanowny Panie Ministrze: trzymam za słowo! Bajzel wokół mieszkaniówki spory, z naczelnym wrzodem pod hasłem "reprywatyzacji", który zaledwie dopiero raczkuje. Najgorsze przed Nami, a Pan Min...ister i Jego Koledzy wspaniale się bawią mogąc skupić niezadowolenie z tej sytuacji na jednej Osobie i jednej (dobra: dwóch) grupach zawodowych. Do Pana jednak przytyk: słowa, słowa, słowa... Minął rok a "mieszkaniowi Ministrowie" tylko debatują, do rozdmuchanego balona "mieszkanie+" teraz kolejne przystawka "rewitalizacja". Przystawki bo tak naprawdę to nic jeszcze nie uczyniono, bowiem o wszystkim mówimy w ogólnikach. Nawet jak się pojawia szczegół, to się okazuje, że to niecałe 5 baniek, a to może nawet nie wystarczy na organizację kolejnych Konferencji, Sympozjów, Bankietów i delegacji urzędniczych. Zrób Pan coś wreszcie konkretnego a potem się chwal człowieku. Dziś w Kraju nawet zwykła wymiana nawierzchni drogowej trwa nadal kilkakrotnie dłużej niż w UE, że o jakości nie wspomnę. A tak między Nami Otoczenia prawnego nie zmieni się mnożąc przepisy, a budowlanka jest szczególnie opasła w przepisy. Jak można sensownie działać jak na każdym etapie budowania powstają kolejne zezwolenia, pozwolenia, decyzje etc.etc.? Jak można iść "na rękę" spółdzielniom mieszkaniowym, gdy te nie rozliczają się z opłat użytkowników mieszkań, pieniądze "na mieszkania" traktują jak kapitał własny, lustracje problemowe przeprowadzają w trybie i czasie przez siebie ustalonym, a otrzymanymi "za darmo" gruntami Skarbu Państwa, dysponują w sposób nazbyt dowolny? Wypadało by też zapytać o preferowanie, lub v-ce versa, określonych Banków, w procedurach "mieszkanie+", szczególnie takich? Nie ma tu "jasnych reguł", ale ludziska niezbyt dobrze reagują, gdy czułe "wsparcie" dotyka na instytucji które np. udzielały tzw. partyjnych (czytać można: wyborczych) kredytów. Rozumiem... nadal obowiązuje "złota zasada": nie pytaj. Panie Ministrze, reasumując: nie ma zbyt wielu powodów, aby.. ufać  rozwiń