PARTNER PORTALU
  • BGK

Rewitalizacja w Rozbarku

  • Gazeta Wyborcza Katowice    15 października 2009 - 14:10

Trwają prace przy rewitalizacji podwórka przy ulicy Brzezińskiej w Bytomiu. Wycięto samosiejki, przez które ogródek skrywał wieczny cień. Ściany kamienic odzyskały już też kolory. W pracowni projektantów rewitalizacji stoją już specjalnie zaprojektowane niebieskie ławki - donosi "Gazeta Wyborcza Katowice"
Kiedy Fundacja All For Planet ogłosiła, że zamierza sfinansować i przeprowadzić rewitalizację trzech podwórek w Polsce, zgłoszenia popłynęły szerokim strumieniem. Wspierana przez serwis Allegro.pl fundacja szukała miejsc szczególnych - zaniedbanych, wymagających pomocy, ale także pełnych magii i specyficznego uroku.

Daniel Lekszycki, wielbiciel Bytomia i założyciel serwisu bytomski.pl, postanowił zawalczyć o odnowienie skrawka zieleni w Rozbarku, między dwoma kamienicami z początku XIX wieku.

O tym, które ze zgłoszonych podwórek wygra rewitalizację, zdecydowano w głosowaniu SMS-owym. Bytomianie nie zawiedli. Rozbarskie podwórko zgarnęło 60 proc. wszystkich oddanych w konkursie głosów! - Bardzo się ucieszyliśmy, bo podwórko spodobało nam się od pierwszego wejrzenia - mówi Krzysztof Roszak, który zaprojektował nowe oblicze podwórka.
Liczba głosów, jakie bytomianie oddali w konkursie, skłoniła miasto do zaangażowania się w projekt. Zakład Budynków Miejskich wydał ponad 34 tys. zł na remont przylegających do podwórka elewacji obu kamienic i pomógł w uporaniu się z wszelkimi formalnościami. Pomysł wspiera też Miejski Zakład Dróg i Mostów opiekujący się miejską zielenią. - Wywozimy ziemię, zabieramy wycięte rośliny. Robimy, co możemy. To będzie najbardziej reprezentacyjne podwórko w kraju! - zapewnia Robert Białas, zastępca dyrektora MZDiM.

Prace przy Brzezińskiej rozpoczęły się pod koniec września

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.