PARTNER PORTALU
  • BGK

Rewitalizacja Wiślicy

  • PAP    2 marca 2010 - 08:39

Świętokrzyska gmina pozyskała pieniądze z Unii Europejskiej oraz resortu kultury na realizację projektu "Tysiącletnia Wiślica - śladami świetności".
Remont pawilonu archeologicznego i podziemi bazyliki oraz przebudowa rynku to najważniejsze prace w ramach projektu "Tysiącletnia Wiślica - śladami świetności".

Wójt Wiślicy Stanisław Krzak poinformował, że gmina pozyskała 1,8 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, a 1,3 mln zł miała dołożyć ze swoich środków. Wystąpiła więc o promesę do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przyznało na projekt 500 tys. zł.

W ramach projektu generalnie wyremontowany zostanie pawilon archeologiczny. Świątynia ma też zyskać zewnętrzną iluminację.

Z wiślickiego rynku zniknie "pajęczyna" słupów i kabli, drzewostan zostanie przerzedzony, a ruch okrężny będzie zastąpionym dwukierunkowym z jednej strony rynku. Płaszczyzna rynku zostanie wyłożona płytami granitowymi i kostką, powstanie fontanna. Jeśli w czasie prac ziemnych odnalezione zostaną ruiny dawnego ratusza, czego spodziewają się archeolodzy, to ich zarys zostanie wyeksponowany.

Wkrótce gotowa będzie pełna dokumentacja projektu. Zakończenie prac planowane jest w przyszłym roku, ale termin ten może się wydłużyć, jeśli archeolodzy natrafią na ciekawe znaleziska.

Rocznie wiślickie zabytki zwiedza ok. ośmiu tysięcy turystów. Władze gminy mają nadzieję, że rewitalizacja zwiększy atrakcyjność miasteczka i przyciągnie do niego więcej zwiedzających.

Wiślica należy do miejscowości o najdłuższej historii w Polsce. Najstarsze ślady osadnictwa pochodzą z drugiej połowy IX wieku. Prawa miejskie Wiślica otrzymała w drugiej połowie XIII wieku, a straciła po powstaniu styczniowym. Jedną z najznamienitszych postaci związanych z miejscowością był Jan Długosz; zachował się piętnastowieczny Dom Długosza i dzwonnica ufundowana przez kronikarza.

Jednym z najcenniejszych zabytków Wiślicy jest gotycka bazylika mniejsza pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z XIV wieku, z datowaną na XIII wiek płaskorzeźbą Madonny Łokietkowej. W podziemiach świątyni znajdują się pozostałości dwóch kościołów romańskich, z XII i XIII wieku oraz unikatowa trzynastowieczna tzw. płyta orantów.

Kolejne cenne zabytki to wyeksponowane w pawilonie archeologicznym pozostałości romańskiego kościoła i tzw. misa chrzcielna (czas powstania i jej przeznaczenie są przedmiotem dyskusji wśród badaczy) oraz grodzisko wczesnośredniowieczne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.