PARTNER PORTALU
  • BGK

Rewitalizacja za 16 mln na terenie ŁSSE

  • PAP    14 grudnia 2011 - 17:48
Rewitalizacja za 16 mln na terenie ŁSSE

16 mln zł kosztować ma adaptacja i rozbudowa zespołu budynków XIX-wiecznej fabryki Grohmana, należących do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W obiekcie znajdą się m.in. pomieszczenia biurowe na wynajem i siedziba strefy.

W środę władze ŁSSE i wykonawca - konsorcjum, na cele którego stoi firma MC Kontrakty Budowlane - podpisali umowę na realizację projektu. Inwestycja ma zostać oddana do użytku w marcu 2013 roku.

Budynki przeznaczone do rewitalizacji wchodzą w skład zabudowań dawnej fabryki Grohmana, powstałej w XIX wieku i podlegają ochronie konserwatorskiej. Większość z nich jest w bardzo złym stanie technicznym.

Czytaj też: Trzy firmy zainwestują 70 mln w ŁSSE

Jak poinformowała w środę autorka projektu Anna Grabowska z AGG-Architekci Grupa Grabowski, adaptacja obejmie renowację istniejących budynków, nadbudowę kondygnacji w dwóch jego fragmentach oraz dobudowę nowego budynku, który będzie kontynuacją częściowo zrealizowanego projektu budowy kotłowni z 1938 roku.

Prezes ŁSSE Tomasz Sadzyński podkreślił, że dzięki rewitalizacji obiekt, który jest własnością strefy, otrzyma nowe funkcje. Znajdzie się w nim sala konferencyjna na 250 osób, powierzchnie biurowe na wynajem oraz siedziba strefy.

- Będzie to połączenie zabudowy historycznej z nowoczesnością. W Łodzi (zabierz głos/oceń prezydent) do takich połączeń dochodziło już wielokrotnie i mamy przykłady, że one się podobają i bardzo dobrze wpisują się w ogólny charakter miasta - powiedział Sadzyński.

Wartość projektu (bez wyposażenia) wynosi ok. 16 mln zł. Rewitalizacja zostanie sfinansowana ze środków własnych ŁSSE. - Taki majątek powiększa wartość spółki - zaznaczył prezes strefy.

Zespół budynków pofabrycznych zlokalizowany jest nad brzegiem dawnego przeciwpożarowego zbiornika wodnego. Ich charakterystycznym elementem jest wieża ciśnień, która ma pięć kondygnacji o małej powierzchni. Żeby wykorzystać całą powierzchnię jej wnętrza dla potrzeb ŁSSE, zdecydowano się na nadbudowę w kształcie przeszklonego pawilonu.

W specjalnie zaaranżowanej "szczelinie" między budynkami znajdzie się winda panoramiczna, z której będzie można podziwiać cały zespół zabudowań dawnej fabryki Grohmana. W rewitalizacji - jak zapowiadają projektanci - zostaną użyte materiały budowlane, wzornictwo i bruk z epoki. Dobudowane fragmenty elewacji mają być wykonane ze szkła i aluminium.

Przed budynkiem zaprojektowano wielofunkcyjną przestrzeń - tzw. Plac Działań ŁSSE, gdzie organizowane będą ekspozycje, widowiska, konferencje czy przedstawienia. Projekt uzyskał akceptację Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.