PARTNER PORTALU
  • BGK

Rewitalizacja zabytkowego spichlerza

  • PAP    16 kwietnia 2012 - 11:45

Zabytkowy spichlerz podworski z początku XVIII w. w Rzeszynku nad Gopłem przejdzie gruntowny remont, który jest ostatnią szansą na ratunek dla drewnianej budowli.
Prace konserwatorskie i adaptacyjne sfinansuje samorząd województwa.

„W Rzeszynku, miejscowości położonej na zachodnim brzegu Gopła, przy trasie Kruszwica–Skulsk, tuż przy granicy z Wielkopolską, po rodzinie Amrogowiczów zachował się dwór. W budynku wzniesionym w drugiej połowie XIX wieku przez budowniczego Wilczewskiego z Wronek obecnie mieści się szkoła podstawowa, jednak prawdziwą perłą architektoniczną, której blask będziemy się starali przywrócić, jest pochodzący z 1709 roku drewniany spichlerz dworski” – podkreśliła rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego (zabierz głos/oceń marszałka) Beata Krzemińska.

Budynek gospodarski posiada konstrukcję zrębową, wiązaną na tzw. jaskółczy ogon, z łątkami pośrodku ścian. Dach naczółkowy obecnie pokryty jest eternitem, lecz planowana renowacja przywróci mu pierwotny wygląd.

„W zabytkowym spichlerzu, który jest unikatowy nie tylko na skalę regionu, do niedawna mieściła się świetlica wiejska, lecz ze względu na pogarszający się stan techniczny oraz obawy przed zaprószeniem ognia nie jest on udostępniany mieszkańcom. Po ustaleniach ze starostwem powiatowym w Mogilnie, które do tej pory administrowało budynkiem w imieniu Skarbu Państwa, zabytek przejdzie pod kuratelę marszałka województwa” – wyjaśniła Krzemińska.

W dalszej perspektywie planowane jest przekazanie spichlerza Nadgoplańskiemu Parkowi Tysiąclecia, który ulokowałby w nim centrum edukacji ekologicznej i historycznej. Rzeszynek stanowi część parku.

W ocenie inicjatora przedsięwzięcia, pochodzącego z Rzeszynka wicemarszałka Dariusza Kurzawy, remont i adaptacja będą bardzo kosztowne. Samorząd województwa zamierza jednak podjąć się odnowy obiektu z pomocą wojewódzkiego konserwatora zabytków i przy wykorzystaniu środków unijnych.

Najstarsza zachowana w źródłach nazwa wsi brzmi Żyrzyn (od imienia Żyry). W 1489 roku wieś stanowiła własność Jakuba Ruszkowskiego, a około 1560 roku należała do rodziny Konarskich.

Osada została doszczętnie zniszczona w okresie wojny północnej w latach 1700–1721. Po jej zakończeniu tereny nadgoplańskie stały się obiektem zainteresowania osadników olęderskich, którzy zasiedlili m.in. wsie Babki, Dobsko, Gaj, Kopidół–Olędry pod Rzeszynkiem.

W drugiej połowie XIX wieku miejscowość stanowiła dobra rodziny Amrogowiczów, którzy byli nie tylko dobrymi gospodarzami, ale i oddanymi sprawie polskiej działaczami narodowymi. Członkowie tej rodziny angażowali się w różnego rodzaju przedsięwzięcia mające na celu krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowej na ziemiach znajdujących się pod władaniem zaborcy.

Przeprowadzone wcześniej prace archeologiczne odsłoniły bogatą przeszłość osadniczą tych ziem, sięgającą epoki neolitu. Znaleziono m.in. zabytki kultury amfor kulistych, pucharów lejkowatych, kultury łużyckiej i pomorskiej.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.