Rewitalizacja zabytkowej XIX-wiecznej famuły w Łodzi

W Łodzi rozpoczęła się rewitalizacja jednej z zabytkowych famuł - XIX-wiecznego budynku familijnego, który dla swoich pracowników wybudował fabrykant Izrael Poznański. W pierwszym etapie ma zostać odtworzona elewacja z czerwonej cegły, z której wybudowano kamienicę.
Rewitalizacja zabytkowej XIX-wiecznej famuły w Łodzi

Koszt tego etapu prac konserwatorskich szacuje się na milion zł, ma się on zakończyć późną wiosną przyszłego roku.

Kompleksowy remont całej famuły przy ul. Ogrodowej 24 ma potrwać ponad dwa lata, a jego koszt szacowany jest na niemal 30 mln zł. Po rewitalizacji w budynku powstaną nie tylko mieszkania, ale także lokale użytkowe.

Rewitalizacja famuły podzielona została na dwa etapy. Pierwszy przewiduje remont całej elewacji frontowej liczącej prawie 105 metrów długości od strony ul. Ogrodowej i niemal 100 metrów od strony ul. Gdańskiej. Polegać ma on na skuciu tynków i odtworzeniu czerwonej cegły, z której famuła została zbudowana.

Zdaniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi Wojciecha Szygendowskiego, to największa konserwacja kamienicy i ogromne wyzwanie ze względu na otynkowanie obiektu i zniszczenia cegły spowodowane m.in. zanieczyszczeniami z działającej wcześniej obok fabryki. Miasto zleciło specjalistyczne odkrywki na elewacji, które wykazały, że możliwe jest usunięcie tynków, nie wiadomo jednak w jakim stanie są cegły.

Czytaj też:  Łódź wyremontowała najstarszą kamienicę. Teraz czas na kolejne remonty

"Ta cegła jest w bardzo różnym stanie, partie bliższe ziemi są w gorszej kondycji m.in. ze względu na zasolenie. Wykonawcę czeka mozolna praca, najprawdopodobniej będzie konieczność dosyć dużych uzupełnień zniszczonych cegieł i rekonstrukcji skutych wcześniej fragmentów elewacji" - podkreślił na poniedziałkowej konferencji prasowej Szygendowski.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podkreśliła, że po remoncie zmieni się struktura lokali i ich przeznaczenie. "Chcemy, żeby w parterach i na pierwszym piętrze były to lokale o charakterze użytkowym i żeby to miejsce tętniło życiem. Na górze będą to lokale mieszkalne, ale w większości przeznaczone dla młodych ludzi w ramach tych lokali, które przydzielamy dla najzdolniejszych mieszkańców Łodzi" - mówiła Zdanowska.

W kamienicy o kubaturze niemal 40 tys. m. sześć. znajdowało się dotąd ponad 180 mieszkań o niskim standardzie. Dotychczasowi lokatorzy otrzymali propozycję nowych lokali o podobnym lub nieco wyższym standardzie na terenie całej Łodzi; na wykwaterowanie czeka jeszcze ponad 50 rodzin.

Po remoncie w obiekcie znajdzie się 58 mieszkań i 52 lokale użytkowe, a działka o pow. 5,5 tys. m.kw. ma zostać zagospodarowana zielenią. Całkowity koszt remontu, wraz z przebudową mieszkań szacuje się wstępnie na 29,5 mln zł.

Remont famuły to najdroższa inwestycja, która rozpoczęła się jeszcze w ramach programu "Mia100Kamienic", a na której dokończenie miasto chce pozyskać środki unijne w ramach programu rewitalizacji obszarowej centrum Łodzi. Miasto chce odejść od pojedynczych remontów kamienic na rzecz rewitalizacji całych kwartałów ulic. W ramach nowej perspektywy unijnej na rewitalizację pierwszych ośmiu kwartałów chce pozyskać na ten cel 1 mld zł z UE.

Obszar na którym znajduje się famuła obejmuje kwartał wyznaczony ulicami: Ogrodową, Gdańską, Legionów i Zachodnią. Szacunkowy koszt rewitalizacji pięciu znajdujących się na tym terenie miejskich nieruchomości i przebudowy odcinków tych ulic ma wynieść 76 mln zł. 95 proc. środków pochodzić ma z UE.

Famuła to jeden z trzech domów robotniczych, które wzniesione zostały w latach 80. XIX wieku przez fabrykanta Izraela Poznańskiego naprzeciwko jego manufaktury bawełny. Budynek stoi obecnie naprzeciwko hotelu andel's i centrum handlowo-rozrywkowego Manufaktura, które jest jednym z największych w Europie przykładów rewitalizacji obiektów pofabrycznych.

Program "Mia100 Kamienic" ruszył w Łodzi w 2011 r. W jego ramach udało się dotąd wyremontować ponad 80 nieruchomości, a ponad 20 wciąż jest rewitalizowanych. W sumie prace objęły 104 miejskie nieruchomości - kamienice i wille. Całkowity koszt tych inwestycji, wraz z okoliczną infrastrukturą drogową, szacuje się na ponad 300 mln zł - powiedział PAP dyrektor biura prezydenta miasta Tomasz Piotrowski.

Kompleksowa rewitalizacja obszarów miejskich ma być tematem wystawy International EXPO w 2022/2023 roku, o której organizację ubiega się Łódź.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

no i gentryfikacja wyrażona otwartym tekstem...

leda, 2014-10-14 15:25:37 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE