PARTNER PORTALU
  • BGK

Rezerwat w Oborach w zamian za ulgę

  • konstancin24.eu    28 czerwca 2011 - 10:46

Konstanciński samorząd otrzyma od Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego 34,4 ha rezerwatu przyrodniczego Łęgi Oborskie, który znajduje się w Oborach.
W zamian za darowiznę, którą musi jeszcze potwierdzić minister skarbu państwa, burmistrz zgodził się zmniejszyć uczelni wysokość opłat za wieczyste użytkowanie ok. 100 ha gruntów rolnych.

Od pięciu lat konstanciński samorząd sądzi się ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego o zaległe opłaty za użytkowanie wieczyste prawie 100 ha gruntów rolnych, które uczelnia uprawia na terenie gminy.

W styczniu burmistrz Kazimierz Jańczuk oraz rektor uczelni Alojzy Szymański postanowili wypracować kompromis i w maju zawarli ugodę, polubownie kończącą wieloletni konflikt.

Przyczyną sporu między konstancińskim samorządem, a jedną z najbogatszych uczelni w Polsce, była wysokość opłat za wieczyste użytkowanie gruntów rolnych, które uprawia szkoła.

Poprzedni burmistrz Marek Skowroński, zgodnie z wyceną biegłych oraz ogólnie stosowanymi zasadami i stawkami przyjętymi w gminie oczekiwał od SGGW opłaty w wysokości 3 proc. wartości ok. 100 ha terenów.

Uczelnia nie zgodziła się płacić gminie najwyższej stawki, którą przewidują przepisy i sprawa trafiła do sądu. Podczas wieloletniego procesu szala zwycięstwa przechylała się raz na jedną, raz na drugą stronę.

Ostatecznie, prawnicy urzędu miasta stwierdzili, że gmina nie ma szans wygrać sprawy, ponieważ uczelnia nie prowadzi na tych gruntach działalności gospodarczej, przynoszącej duże dochody więc najwyższa stawka opłat zostałaby podważona.

Na terenie Obór działa Rolniczy Zakład Doświadczalny Wilanów-Obory, który jest jedną z jednostek organizacyjnych SGGW. W Oborach uczelnia uprawia ok. 780 ha gruntów, na których prowadzi działalność dydaktyczną i badawczą.

O wysokości opłaty, która może wahać się od 0,3 proc. do 3 proc., decyduje burmistrz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.