PARTNER PORTALU
  • BGK

Rezultaty polityki spójności w Polsce

  • JL    10 marca 2010 - 12:16
Rezultaty polityki spójności w Polsce

Europejska polityka spójności przynosi naszemu krajowi coraz bardziej widoczne korzyści – wynika z raportu przygotowanego przez resort rozwoju regionalnego.
Raport powstał zgodnie z rozporządzeniem Rady Europy mówiącym o monitorowaniu strategicznego wdrażania polityki spójności. Zawarte w dokumencie dane pochodzą z systemu informacyjnego polskiej statystyki publicznej.

Zawiera on informacje o sytuacji społeczno-gospodarczej Polski i Unii oraz o problemach i barierach związanych z wdrażaniem polityki spójności. Koncentruje się przede wszystkim na problemach zarządzania rozwojem kraju i regionów.

– Jest narzędziem pierwszy raz stosowanym w funkcjonowaniu polityki spójności. Umożliwi ocenę początkowego etapu wdrażania jej latach 2007-2013. Będzie stanowił podstawę do refleksji nad kierunkami wsparcia finansowego z programów unijnych – powiedział wiceminister rozwoju regionalnego Jarosław Pawłowski, otwierając 9 marca 2010 r. dyskusję nad raportem „Polska – raport strategiczny 2009 – narodowe strategiczne ramy odniesienia”.

Z raportu wynika m.in., że grupa pięciu najbogatszych województw: mazowieckie, dolnośląskie, śląskie, wielkopolskie i pomorskie, rozwijała się w latach 2004-2008 przeciętnie szybciej niż grupa województw Polski wschodniej. W konsekwencji pogłębił się dystans je dzielący, chociaż w tym okresie we wszystkich regionach nastąpił szybki wzrost nakładów inwestycyjnych w przeliczeniu na mieszkańca.

Pod względem poziomu rozwoju gospodarczego, mierzonego PKB na mieszkańca, czołową piątkę niezmiennie stanowią wymienione wyżej województwa. O ile woj. mazowieckie umocniło pozycję lidera, o tyle woj. śląskie, które w latach 2004-2005 zajmowało drugą lokatę w kraju, w 2008 r. znalazło się na miejscu czwartym (spadek PKB na osobę o 8,9 pkt. proc. w relacji do średniej krajowej). Największą poprawę – poza Mazowszem -zanotowało woj. dolnośląskie (wzrost PKB na mieszkańca o 3,6 proc.), co dało mu awans z czwartej na trzecią pozycję. Drugie jest woj. wielkopolskie.

Cały raport w multimediach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.