PARTNER PORTALU
  • BGK

Rezygnują z przebudowy rynku

  • PAP    3 marca 2011 - 12:13
Rezygnują z przebudowy rynku

Prezydent Przemyśla (Podkarpackie) wycofały złożony w jesieni ub. roku wniosek o dofinansowanie projektu przebudowy rynku w tym mieście - poinformował w czwartek Witold Wołczyk z Urzędu Miejskiego w Przemyślu.
- Już po złożeniu wniosku okazało się że niektóre elementy projektu nie mogą być wsparte z funduszy unijnych. W konsekwencji miasto musiałoby dołożyć do prac 2,5 mln zł. Ponieważ samorząd prowadzi inne duże inwestycje - budowę obwodnicy oraz uzbrojenie terenów przemysłowych - nie stać go na taki wydatek - powiedział Wołczyk.

Sprawdź notowania prezydenta Przemyśla

Przebudowa i modernizacja przemyskiego rynku miała kosztować 10,5 mln zł. Prawie 8 mln zł miasto chciało otrzymać z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pieniądze miały być wydawane w latach 2011-13.

Rewitalizacja przemyskiego rynku zakładała m.in. przebudowę płyty, budowę podziemnej trasy turystycznej oraz remont jednej z kamieni. Projekt wywoływał też w mieście kontrowersje i protesty.

- Nie oznacza to rezygnacji z rewitalizacji rynku. Aktualnie trwają prace w podziemiach jednej z kamienic w rynku. Wkrótce będą również gotowe nowe wizualizacje propozycje zmian rynku. Będą one podstawą do dyskusji i konsultacji z mieszkańcami - dodał Wołczyk.

Rynek w Przemyślu charakteryzuje się sporą pochyłością trenu. Został wytyczony w pierwszej połowie XIV wieku. Podczas zaborów Austriacy, podobnie jak w wielu innych miastach ówczesnej Galicji, rozebrali ratusz. W wyniku przebudowy m.in. miał zostać oznaczony zarys ratusza zburzonego przez zaborcę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.