PARTNER PORTALU
  • BGK

Robert Majkut, designer: Nie czyśćmy centrów miast z prawdziwego życia

  • KDS    16 lutego 2018 - 11:18
Robert Majkut, designer: Nie czyśćmy centrów miast z prawdziwego życia
Majkut przestrzega przed "wyciskaniem" z każdego kawałka ziemi maksymalnego zysku (fot. Pixabay.com)

Przestajemy myśleć o architekturze czysto biznesowo, zaczyna liczyć się to, czego oczekuje odbiorca - wskazuje Robert Majkut, designer. Przestrzega jednak przez zmianami, które zwiększą podziały społeczne. O co chodzi?
Jak wskazuje Majkut, na świecie jest już kilka miast, w których bardzo mocno widać, jakie konsekwencje niesie ze sobą czyszczenie centrów miast z prawdziwego życia. To m.in. Nowy Jork czy Londyn. - Rodzi się w nich niebezpieczny elitaryzm, który powoduje, że centrum miasta przestaje być miejscem do życia dla zwykłych ludzi. Nowy Jork wyrugował to, co kiedyś było życiem. Są bogaci ludzie i wysokie podatki za nieruchomości. Takie działanie powoduje, że centrum jest czyste klarowne, bezpieczne, eleganckie ale tylko dla wybranych - opisuje. 

Czy takie zjawisko grozi też polskim miastom? - To jest coś, co już się dzieje także u nas - mówi Majkut. Jako przykład podaje Warszawę. 

- Warszawska Praga zmienia się bardzo dynamicznie, na początku wygląda to na próbę rewitalizacji, jednak często konwertuje się na czystą deweloperkę. Charakter tego miejsca i szansa, że mieszkańcy dźwigną się z odmętu zapomnienia i niedbałości o środowisko, w którym funkcjonowali przejdzie na wyższy poziom, jest wtedy niewielka. Prędzej zostaną z tego środowiska wyeliminowani - tłumaczy designer. Jak zaznacza, to doprowadzi do jeszcze większych podziałów społecznych. 

Dlatego przestrzega przed "wyciskaniem" z każdego kawałka ziemi maksymalnego zysku. To zazwyczaj dzieje się kosztem pewnych zjawisk, które tworzą charakter danego miejsca. Nieraz niszczy tradycję, którą budowało się przez lata. - Ten codzienny ferment, bogaty koloryt kulturowy jest potrzebny nam wszystkim - przekonuje. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.