PARTNER PORTALU
  • BGK

Rok 2010 będzie przełomowy w modernizacji dworców kolejowych

  • wnp.pl (Marek Klimek)    21 grudnia 2009 - 11:40
Rok 2010 będzie przełomowy w modernizacji dworców kolejowych

Począwszy od 2010 roku po raz pierwszy ze środków budżetu państwa modernizowane będą dworce kolejowe.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Juliusz Engelhardt powiedział, że będzie to moment historyczny. Wcześniej nie można było wygospodarować pieniędzy na ten cel ponieważ nie było odpowiednich zapisów ustawowych. Dopiero wprowadzona przez Ministerstwo Infrastruktury nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym, umożliwiła finansowanie modernizacji dworców kolejowych ze środków budżetu państwa.

Na 2010 r. kwota dotacji z budżetu państwa na modernizację dworców kolejowych wyniesie 103 mln zł.Program inwestycyjny obejmuje 33 dworce kolejowe w całym kraju. Pierwsze prace budowlane rozpoczną się na tych dworcach w pierwszej połowie 2010 r.

Ponadto do 2012 r. 3 dworce będą modernizowane ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (Kraków Główny, Wrocław Główny, Gdynia Główna). Oprócz tego PKP SA współpracuje z dużymi firmami deweloperskimi przy rozbudowie dworców w: Katowicach, Poznaniu oraz Warszawie (Warszawa Zachodnia). Wartość inwestycji przygotowywanych wspólnie z deweloperami wynosi ponad 2 mld zł.

Obecnie PKP SA prowadzi proces inwestycyjny na prawie czterdziestu dworcach kolejowych. Do 2012 roku swoje funkcje, wygląd i dostępność dla pasażerów zmieni wiele dworców w różnych regionach Polski. Jest to największa modernizacja polskich dworców kolejowych od 30 lat! Do 2012 r. PKP SA wyda na ten cel fundusze o wartości ponad 670 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • weneca, 2009-12-21 16:48:29

    wciskacze Tuskomani to tylko że musimy idzie EURO-12 i łaski nie robimy