PARTNER PORTALU
  • BGK

Rok do EURO 2012: Gdańsk prawie gotów

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    8 czerwca 2011 - 06:17
Rok do EURO 2012: Gdańsk prawie gotów

Teraz, gdy PGE Arena jest na ostatnim etapie budowy, samorządowcy uważają, że obiekt jest największym osiągnięciem infrastrukturalnym miasta.
I nawet niefortunny falstart z próbą zorganizowania meczu Polska – Francja nie zaszkodzi wizerunkowi Gdańska. Tym bardziej że ostatnio pojawiła się szansa zatarcia złego wrażenia i rozegrania w Gdańsku meczu Polska – Niemcy– pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: NIK: Przebieg Euro 2012 może być zagrożony

Gdańsk zyskał na Euro co najmniej 3 mld zł. Tylko siedem kluczowych projektów, które nadzorują Gdańskie Inwestycje Komunalne IK, przyniesie mu ponad 2,4 mld zł. Do tego dochodzi ponad 860 mln, za które zostanie zbudowany stadion. Powstaje też infrastruktura, za którą płaci budżet centralny.

Czytaj też: Będą kary dla wykonawcy gdańskiej Areny?

Dzięki turniejowi przyspieszyły także inwestycje infrastrukturalne. Gdańskowi udało się pozyskać dofinansowanie z UE na budowę trasy W-Z, którą planowano jeszcze w latach 70. Inwestycja o wartości 150 mln zł dostała 85-proc. wsparcie z UE i pomoże w dostaniu się z centrum miasta na obwodnicę.

Innym sztandarowym projektem komunikacyjnym jest powstający nowy terminal lotniska, na którym pierwsi pasażerowie mają zostać odprawieni 1 kwietnia 2012 r.

Ale nie wszystko idzie zgodnie z harmonogramem. Opóźnienia dotyczą np. połączenia portu lotniczego z Portem Morskim Gdańsk i wdrożenia Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem.

Mimo to skala inwestycji w mieście ożywiła sektor budowlany. Samorządowcy w kontekście Euro dobrze oceniają współpracę z sektorem prywatnym – informuje „Dziennik Gazeta Prawna.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.