PARTNER PORTALU
  • BGK

Rok pełny pracy w Bełchatowie

  • fakty.bai.pl (MK)    26 stycznia 2012 - 12:58
Rok pełny pracy w Bełchatowie

Rozbudowa szkół, budowa kanalizacji, modernizacja infrastruktury drogowej i oświetleniowej – tak w największym skrócie można powiedzieć o inwestycjach gminy Bełchatów. W tegorocznym budżecie gminy zabezpieczono na nie kwotę blisko 17 mln złotych.
Najwięcej pieniędzy z tej 17-milionowej kwoty zostanie spożytkowanych w Łękawie. A to za sprawą dwóch inwestycji: budowy kanalizacji i rozbudowy budynku tamtejszej szkoły. Prace przy budowie łącznika i sal dydaktycznych dla placówki w Łękawie ruszyły pod koniec ubiegłego roku. Zgodnie z założeniami nowo budowana część gimnazjalna będzie dwupoziomowa i złoży się na nią kilka przestronnych, wysokich na ponad trzy metry sal dydaktycznych.  Między obecnym budynkiem szkolnym a nowym kompleksem zaprojektowano też specjalny łącznik.

Zimowa aura jak na razie jest wyjątkowo łaskawa i pozwala prowadzić regularne prace budowlane:

- W sierpniu tego roku ma być ukończone gimnazjum w Łękawie, natomiast do sierpnia 2013 roku ma być ukończona duża sala gimnastyczna o wymiarach 18 na 36 metrów z dużą trybuną dla widzów. Warto dodać, że z nowej infrastruktury skorzystają nie tylko uczniowie ale i mieszkańcy Łękawy – w budynku przewidziano bowiem na przykład siłownię, a sale mogą posłużyć za miejsce zebrań sołeckich – podkreśla wójt gminy Bełchatów Kamil Ładziak.

W tym roku na rozbudowę placówki zabezpieczono kwotę 1,7 mln złotych, cała inwestycja ma się zamknąć 3-milionowym budżetem. W 2012 mają również ruszyć prace przy placówce SP i Gimnazjum w Kurnosie, gdzie brakuje sali gimnastycznej – takowa powstanie jeszcze w tym roku.

Na kanalizację blisko 4 miliony

Najdroższym tegorocznym zadaniem gminy Bełchatów ma być budowa kanalizacji w Łękawie. - Już został wyłoniony wykonawca tej inwestycji, dosłownie lada dzień podpiszemy z nim umowę na realizację tego zadania. Prace przy kanalizacji ruszą w tym roku, a zakończyć się mają w 2013- podkreśla wójt gminy Bełchatów.

Łączna długość planowanej sieci to ponad 4 kilometry, a obszar objęty budową zamieszkuje blisko 500 osób. W tym roku na tę inwestycję zabezpieczono kwotę 3,7 mln złotych. Ładziak nie ukrywa, że liczy też na wsparcie finansowe z zewnątrz: - Złożyliśmy do Urzędu Marszałkowskiego wniosek o dofinansowanie tej budowy, liczymy na kwotę około 2,4 mln złotych, chcielibyśmy też uzyskać pomoc finansową z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Drogi do remontu i budowy...

Jak szacują gminni urzędnicy blisko 40 kilometrów dróg należących do gminy wymaga modernizacji. Niezbędnych napraw w tym roku doczekać się mają mieszkańcy: Postękalic, Helenowa, Mokracza, Oleśnika, Wólki Łękawskiej, Adamowa, Domiechowic, Podwód Kolonii i Zawadowa. Gmina ma też dołożyć się do przebudowy dwóch dróg powiatowych: Zawady - Dobrzelów i Bełchatów - Bogdanów. Samodzielnie natomiast chce wykonać dwie inwestycje: - Jeszcze w tym roku zaplanowaliśmy budowę drogi łączącej Niedyszynę z miejscowością Wielopole – tutaj zamierzamy wesprzeć się funduszami z Urzędu Marszałkowskiego, są to środki w ramach projektu tworzenia dróg dojazdowych do pól. Poza tym mamy też w planach budowę ciągu pieszo-rowerowego w Zdzieszulicach Dolnych – w ramach tej inwestycji miałoby powstać 3 kilometry infrastruktury. Szacunkowo liczymy, że kosztowałoby to około 1 mln złotych, niewykluczone, że jeszcze w tym roku uda się to zrealizować – podkreśla wójt Kamil Ładziak.

Jaśniej, oszczędniej...

Ponad 200 lamp na terenie całej gminy Bełchatów już zostało wymienionych. Nowe jaśniejsze, ale i bardziej oszczędne latarnie świecą już między innymi w: Bukowiu, Postękalicach, Wielopolu, Kurnosie Pierwszym i Drugim. Do końca tego roku z nowego ulicznego oświetlenia mają cieszyć się mieszkańcy szesnastu kolejnych miejscowości, w których łącznie zostanie wymienionych aż tysiąc lamp. W przypadku tego przedsięwzięcia gmina również będzie korzystać ze wsparcia finansowego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Słuchając mieszkańców

Blisko 17 milionów złotych – właśnie tyle mają kosztować zaplanowane na 2012 rok inwestycje na terenie całej gminy Bełchatów. To więcej, niż połowa planowanych w budżecie dochodów. Kamil Ładziak ufa jednak, że będą to bardzo dobrze wydane pieniądze.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Bolesław Herudziński, 2012-01-26 23:19:06

    Z faktu ..."Słuchając mieszkańców" Blisko 17 milionów złotych - właśnie tyle mają kosztować zaplanowane na 2012 rok inwestycje na terenie całej gminy Bełchatów. To więcej, niż połowa planowanych w budżecie dochodów. Kamil Ładziak ufa jednak, że będą to bardzo dobrze wydane pieniądze... J...eżeli radni wykażą się podobnymi umiejętnościami, to Gmina Bełchatów ma szanse stać się "Krainą miodem i mlekiem płynącą", a z nieba zamiast różnych pyłów kasza manna będzie nam leciała. Brawo Panie Wójcie! Brawo Radni! Prowadźcie Gminę Bełchatów do grona najlepszych gmin w Unii Europejskiej.  rozwiń