PARTNER PORTALU
  • BGK

Rosną inwestycje w strefach

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    1 lipca 2011 - 07:46
Rosną inwestycje w strefach

Podpisane w I półroczu umowy warte są 3,3 mld zł. To o 85 proc. więcej niż przed rokiem.
Napływ inwestycji zagranicznych w tym roku zdecydowanie rośnie. Z podsumowania „Rzeczpospolitej” wynika, że w pierwszym półroczu w specjalnych strefach ekonomicznych podpisano 83 umowy z firmami, które zobowiązały się do zainwestowania prawie 3,3 mld zł.

To 85 proc. więcej niż w podobnym okresie ubiegłego roku i aż 80 proc. łącznych nakładów zadeklarowanych w całym 2010 r. Co prawda liczba zezwoleń inwestycyjnych jest podobna – przed rokiem strefy wydały ich 81, tylko o trzy zezwolenia mniej niż w obecnym półroczu. Ale to pokazuje, że projekty wchodzące teraz do stref są coraz większe.

Rekordowe nakłady przewidziano w strefie kostrzyńsko-słubickiej – ponad 890 mln zł. Do liderów należy także strefa katowicka – 450 mln zł, a także tarnobrzeska i wałbrzyska – odpowiednio 408,5 mln i 404,6 mln zł, oraz strefa łódzka – 315 mln zł. Najgorzej wypada Krakowski Park Technologiczny, gdzie w dwóch wydanych zezwoleniach zadeklarowano zainwestowanie zaledwie 1,8 mln zł.

W większości stref znacznie większa jest także liczba zaplanowanych nowych miejsc pracy. Najwięcej, 1129, powstanie w strefie legnickiej. Pół tysiąca nowych etatów przybędzie w strefie katowickiej, blisko 400 w kostrzyńsko-słubickiej i tarnobrzeskiej. Łączna liczba zadeklarowanych miejsc pracy przekracza 3,8 tys. To o blisko 1 tys. mniej niż we wszystkich strefach rok temu, ale w tamtym półroczu ponad 2,5 tys. nowych etatów przypadło na samą strefę wałbrzyską.

Również zamierzenia pozostałych stref wyglądają imponująco. Na ponad 1 mld zł liczy strefa kostrzyńsko-słubicka, na blisko 800 mln – pomorska – pisze „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.