PARTNER PORTALU
  • BGK

Rośnie największa elektrownia gazowa

  • PAP    3 grudnia 2012 - 19:02
Rośnie największa elektrownia gazowa

W Stalowej Woli rozpoczęła się budowa największej w kraju elektrociepłowni gazowej. W poniedziałek uroczyście wmurowano kamień węgielny pod inwestycję. Budowa kosztować będzie 1,6 mld zł; ciepłownia ruszy w połowie 2015 r.
Elektrociepłownia w Stalowej Woli będzie produkować prawie 450 MW energii elektrycznej i 240 MW energii cieplnej - w tzw. kogeneracji, czyli przy jednoczesnym wytwarzaniu obu rodzajów energii. Nowa siłownia jest własnością wspólnego przedsięwzięcia Tauronu i PGNiG (partnerzy mają w spółce celowej po 50 proc. akcji).

Jak powiedział w trakcie uroczystości minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski, budowa elektrociepłowni w Stalowej Woli otwiera nowy rozdział w historii polskiej energetyki. "Budowana jest jednostka najnowocześniejsza i największa w skali Polski, która będzie produkować energię i ciepło w oparciu o niskoemisyjny surowiec, jakim jest gaz. To otwiera cały nowy proces inwestycyjny, który będzie realizowany w Polsce przez najbliższe trzy lata" - dodał.

Budzanowski podkreślił, że stalowowolska inwestycja jest jedną z ośmiu kluczowych (w sektorze energetycznym - PAP), które będą realizowane do 2015 r.

Minister zaznaczył, że program budowy elektrowni gazowej składa się z pięciu elementów, które są strategiczne z punktu widzenia państwa i rządu.

"Pierwszy element to zwiększony poziom wydobycia gazu krajowego. Drugi to infrastruktura przesyłowa i nowe magazyny gazu. Trzeci element tego nowego rozdziału polskiego przemysłu gazowego to obszar chemii i petrochemii; czwarty element to badania i rozwój nad nowymi technologiami wydobycia gazu. Piąty element to budowa nowych elektrowni w oparciu o gaz. Zaczynamy w Stalowej Woli, a w najbliższych tygodniach zainicjujemy budowę podobnych inwestycji we Włocławku, w Blachowni i Puławach. Zaczyna się nowa era w polskiej polityce energetycznej" - podkreślił Budzanowski.

Prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa wyraziła nadzieję, że budowa elektrociepłowni w Stalowej Woli to początek współpracy z Tauronem.

"To pierwszy wspólny projekt, ale nie ostatni. Będziemy już myśleli o kolejnych wspólnych projektach z prostego powodu - ceny gazu w ostatnich tygodniach drastycznie spadły. Dlatego mamy możliwość budowania nowych siłowni gazowych, wiedząc, że opłacalność tego biznesu jest większa, niż jeszcze kilka tygodni temu" - zaznaczyła. "Rozmawiamy o kolejnym wspólnym projekcie z Tauronem, realizowanym w formule project finance" - dodała.

Także prezes spółki Tauron Dariusz Lubera podkreślił, że liczy na kolejne wspólne przedsięwzięcia z PGNiG. Zaznaczył, że najbliżej realizacji wspólnego z PGNiG projektu jest budowa podobnego bloku jak w Stalowej Woli - w Elektrowni Łagisza w Będzinie. Dariusz Lubera zaznaczył, że współpraca z PGNiG przy projekcie w Stalowej Woli układała się doskonale, co dobrze wróży na przyszłość. "Bardzo liczymy na zdobycie kapitału w ramach projektu Inwestycje Polskie, to dla nas idealne uzupełnienie finansowania" - powiedział o kolejnym projekcie.

Lubera dodał, że elektrociepłownia w Stalowej Woli będzie stanowiła element poprawy bezpieczeństwa całego kraju. "Będzie to jedyny dostawca ciepła dla miasta oraz firm z tego regionu" - powiedział.

Elektrociepłownię w Stalowej Woli wybuduje hiszpańska firma Abener (należąca do międzynarodowej grupy Abengoa). Umowa została podpisana w kwietniu br. Blok gazowo-parowy będzie produkował w wysokosprawnej kogeneracji energię elektryczną oraz ciepło na potrzeby komunalne i parę technologiczną dla pobliskich zakładów przemysłowych. Szacuje się, że blok w Stalowej Woli będzie wytwarzał rocznie ok. 3,5 tys. GWh energii elektrycznej, zużywając 600 mln m sześc. gazu.

Giełdowa spółka PGNiG zajmuje się poszukiwaniami i eksploatacją złóż gazu ziemnego i ropy oraz importem, magazynowaniem, obrotem i dystrybucją paliw gazowych i płynnych. Spółka jest liderem rynku gazu w Polsce. Ma 96 koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złóż ropy i gazu (także niekonwencjonalnego) oraz 225 koncesji na wydobycie ropy i gazu ze złóż konwencjonalnych. PGNiG ma licencje poszukiwawcze m.in. w Egipcie, Libii i Pakistanie.

Notowana na warszawskiej giełdzie grupa Tauron należy do największych podmiotów energetycznych w Polsce, holding zatrudnia ok. 28 tys. osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.