PARTNER PORTALU
  • BGK

Rośnie nowa siedziba Muzeum Śląskiego

  • PAP    5 lipca 2012 - 17:52
Rośnie nowa siedziba Muzeum Śląskiego

"Uwaga! Tu się buduje", tym hasłem dokładnie rok temu na terenie dawnej kopalni rozpoczęto budowę nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach. Po 12 miesiącach widać już część dachu budynku, trwa rewitalizacja zabytkowych obiektów po byłej kopalni.




Wraz z wbiciem łopaty, które odbyło się 5 lipca ubiegłego roku, rozpoczęła się realizacja jednej z największych inwestycji w województwie śląskim. Jej koszt to 324 mln zł, z czego UE zwróci 85 proc. tej sumy - resztę wykładają władze regionu.

Zgodnie z projektem, powierzchnia wystawowa w nowym gmachu zapełni dwie podziemne kondygnacje o powierzchni ok. 6 tys. m kw.

Czytaj też:  Zobacz jak będzie wyglądało Muzeum Śląskie

Pokazywanych tam będzie kilka stałych wystaw: galerie malarstwa polskiego do i po 1945 r., wystawy plastyki nieprofesjonalnej, śląskiej sztuki sakralnej i Centrum Scenografii Polskiej, a także, po raz pierwszy w historii placówki, stała wystawa historii Górnego Śląska - w czerwcu tego roku muzeum ogłosiło konkursu na najlepszy scenariusz tej wystawy.

Zwycięzca dostanie 100 tys. zł.

Czytaj też: Konkurs na otwarcie nowej siedziby muzeum

W głównym gmachu muzeum zaplanowano też ponad 800 m kw. na ekspozycje czasowe; prócz tego sale wykładowo-konferencyjne, czytelnię, magazyny zbiorów, pracownie plastyczne, konserwatorskie i fotograficzne, warsztaty i pomieszczenia socjalne.

Część administracyjna zajmie 4 nadziemne kondygnacje przewidziane w jednym z narożników obiektu. W pobliżu pod ziemią powstanie trzykondygnacyjny garaż.

<!-- pagebreak //-->

Po roku od rozpoczęcia budowy widać już część dachu przykrywającego podziemny budynek, który wkrótce zostanie zasypany ziemią i przekształcony w przestrzeń parkową.

"Nowy gmach Muzeum Śląskiego jest obecnie przykryty stropodachem. Po zaizolowaniu budynek zostanie w całości zasypany ziemią, a na powierzchni terenu będzie widać jedynie szklane boksy doświetlające podziemne kondygnacje oraz przeszklony budynek administracyjny" - poinformowało Muzeum Śląskie w Katowicach.

Sukcesywnie rewitalizowane są także obiekty zabytkowe po byłej kopalni "Katowice".

W dawnym magazynie odzieży, w którym powstaną pracownie oraz wystawy czasowe i Centrum Scenografii Polskiej, zostały już odnowione elewacje i instalacje wewnątrz obiektu.

W trakcie montażu jest stalowa konstrukcja szybu windy prowadzącej na taras widokowy wieży wyciągowej szybu "Warszawa".

Budowa nowej siedziby placówki ma zakończyć się w 2013 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.