PARTNER PORTALU
  • BGK

Roszczenia ws. Stadionu Śląskiego urosły już do 75 mln zł

  • wnp.pl    2 lutego 2015 - 21:32
Roszczenia ws. Stadionu Śląskiego urosły już do 75 mln zł

fot. Andrzej Wawok

Samorząd woj. śląskiego wniósł do Sądu Okręgowego w Katowicach powództwo wobec konsorcjum Mostostalu Zabrze i spółek z grupy Hochtief o zasądzenie dodatkowej kwoty.
Chodzi o dodatkowe 15,7 mln zł. Łączna wartość roszczeń samorządu wobec konsorcjum wynosi obecnie 74,81 mln zł. 

Jak podał Mostostal, samorząd wnosi o zasądzenie dodatkowej kwoty z tytułu „poniesionych przez województwo kosztów wynikających ze zlecenia wykonania ekspertyz technicznych, obsługi prawnej, inwentaryzacji oraz magazynowania, ochrony, nadzoru autorskiego i inwestorskiego, utrzymania placu budowy, sporządzenia nowego projektu oraz dofinansowania spółki celowej Stadion Śląski sp. z o.o.”.

Mostostal podtrzymuje opinię, że naliczenie kar umownych jest bezzasadne, a po stronie województwa nie istnieją żadne roszczenia wynikające z umowy.

Jak mówił w niedawnej rozmowie z portalem wnp.pl Bogusław Bobrowski, prezes zabrzańskiej spółki, Mostostal szykuje się na wieloletni spór sądowy ws. Stadionu Śląskiego.

- W momencie zakończenia współpracy przy modernizacji Stadionu Śląskiego w Chorzowie nasze drogi z samorządem województwa całkowicie się rozeszły i kolejne wydarzenia są już konsekwencją tych zdarzeń - mówił prezes.

- Musimy dbać o interes naszych akcjonariuszy i dlatego złożyliśmy pozew do sądu. Natomiast po stronie samorządu województwa pojawiają się różnego rodzaju wyimaginowane i niezrozumiałe roszczenia. Dotyczy to chociażby obciążenia nas kosztami zmiany wadliwego projektu, który dostarczał inwestor, co w samo sobie jest kuriozum - mówił również.

W październiku 2014 r. samorząd woj. śląskiego złożył do Sądu Okręgowego w Katowicach pozew o zasądzenie od konsorcjum Mostostalu Zabrze, Hochtief Polska oraz Hochtief Solutions kar umownych w łącznej wysokości 59,73 mln zł z tytułu zwłoki w realizacji kontraktu na modernizację Stadionu Śląskiego.

Wcześniej, w lipcu 2014 r., ws. kontraktu na Stadion Śląski spółka z Zabrza złożyła pozew o zasądzenie od samorządu wraz z odsetkami 12 mln zł oraz 0,6 mln euro. Ponadto Mostostal wystąpił z wnioskiem o zawezwanie do próby ugodowej w zakresie części roszczeń w kwocie 7,54 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.