PARTNER PORTALU
  • BGK

Rower na godziny

  • Życie Warszawy    12 stycznia 2010 - 06:01
Rower na godziny

Od lata przyszłego roku zacznie działać w Warszawie system wynajmu rowerów. Dla chętnych zostaną przygotowane dwa tysiące jednośladów w 120 stacjach.
Biorąc rower w jednej stacji, moglibyśmy go oddać w innej. We wstępnych założeniach pierwsze 20 minut jazdy byłoby darmowe. Za kolejne 40 minut trzeba by zapłacić około 2 zł.

Koszt stworzenia systemu wyniesie około 17 mln zł, roczna eksploatacja pochłonie blisko 3 mln zł.

Przetarg na realizację przedsięwzięcia powinien zostać ogłoszony w drugiej połowie roku.

Podobne systemy działają m.in. w Paryżu, Lyonie czy w Kopenhadze. W Polsce jedynie w Krakowie.

Z koncepcji cieszą się ekolodzy. „Ja i moi koledzy na pewno będziemy z niego korzystać” – powiedział „Życiu Warszawy” Aleksander Buczyński ze Stowarzyszenia Zielone Mazowsze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • ńormaliusz, 2010-01-12 12:17:08

    tylko trzeba się zastanowić ile ta rewelka, jak mówi Szymon,będzie kosztować miasto.Ja uwazam, że natychmiast trzeba zastopować ten pomysł. Wiadomo że skórka za wyprawkę nie będzie się opłacać.Koszt 17 mln. złotych i do tego 3mln. rocznie.Niestety nie zwróci się to i to przez całe lata. Rozumiem, że... to na program ekologiczny i pokryją to w większości środki unijne.Co z tego, że winnych krajach działa już taki system. Proszę zwrócić uwagę , że winnych krajach działają też od dawna inne systemy, dzięki którym obywatelom tych krajów żyje się nieporównywalnie lepiej niż polakom. Np. system ochrony zdrowia obywateli czy system emerytalny.U nas sięga się tylko po łatwe pieniądze robi się słomiane interesy na których zarabia zawsze aktualna władza.Pamiętajmy o zbliżajacych się wyborach samorządowych i na prezydentów miast. Być może szukają funduszy na kampanię i stąd ta inicjatywa ?  rozwiń
  • Szymon, 2010-01-12 07:33:19

    Pomysł rewelka