PARTNER PORTALU
  • BGK

Rowerowa trasa przez pięć województw jak widmo

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza Olsztyn    29 sierpnia 2011 - 07:52
Rowerowa trasa przez pięć województw jak widmo

Miłośnicy dwóch kółek trzeci rok czekają na rozpoczęcie budowy szlaku przez pięć województw. Według urzędników harmonogram był od początku nierealny i miał zmotywować uczestników projektu do działania.
Międzyregionalna trasa rowerowa miała nie tylko ułatwić podróżowanie po Polsce, ale również przyciągnąć turystów na najbiedniejsze tereny Unii Europejskiej i ożywić je gospodarczo pisze „Gazeta Wyborcza Olsztyn”.

Zgodnie z planem szlak połączy pięć województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie. Koszt inwestycji – 50 mln euro – pokryje dotacja z programu operacyjnego „Rozwój Polski wschodniej”. Warmia i Mazury na budowę szlaku mają otrzymać 10 mln euro.

Inwestycję zapowiadano już w 2008 r. Wtedy przedstawiciele gmin ustawili się w kolejkach w urzędach marszałkowskich, żeby zapewnić sobie udział w projekcie. W województwie warmińsko-mazurskim rozpętała się kłótnia o przebieg trasy.

Społecznicy chcieli, aby ścieżka połączyła najważniejsze miasta w regionie od Elbląga przez Dobre Miasto, Olsztyn, Mikołajki i Giżycko. Urzędnicy wybrali jednak tzw. szlak „północny” i postanowili zbudować trakt na najbardziej zaniedbanych pod względem inwestycyjnym terenach. Po burzliwych rozmowach zdecydowano włączyć do przebiegu trasy także odnogę prowadzącą do Olsztyna.

Inwestycja miała być gotowa do 2011 r. Jednak miesiące mijały, a sprawa ucichła. W lipcu zeszłego roku okazało się, że samorządy nie rozpisały nawet pierwszych przetargów na jej wykonanie. Minął kolejny rok, a sytuacja niewiele się zmieniła. Samorządy nadal nie ogłosiły żadnych przetargów, wciąż nie jest gotowe studium wykonalności trasy w województwach.

Urzędnicy uspokajają, że mimo opóźnień, nie ma zagrożenia, że trasa utraci finansowanie. Budowa powinna się rozpocząć w marcu 2013 i potrwać do kwietnia 2015 – informuje „Gazeta Wyborcza Olsztyn”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.