PARTNER PORTALU
  • BGK

Rowerowe ścieżki połączą województwa

  • PAP    19 listopada 2012 - 15:33
Rowerowe ścieżki połączą województwa

81,4 mln zł ma kosztować budowa ścieżek rowerowych, których trasa połączy 5 województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Dofinansowanie z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej wynosi 61,5 mln zł.
W poniedziałek w Olsztynie podpisano umowę na budowę tras o długości 420 km na Warmii i Mazurach. W projekcie budowy uczestniczy: 26 gmin, 7 powiatów, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), 7 nadleśnictw a także Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Oprócz budowy trasy, projekt zakłada oznakowanie ścieżek i ciekawych miejsc turystycznych znajdujących się w pobliżu szlaku, budowę wiat, gdzie rowerzyści będą mogli zatrzymać się na posiłek czy odpoczynek, a także montaż stojaków dla rowerów. Ścieżki mają mieć nawierzchnię asfaltową albo utwardzoną.

Trasa rowerowa na Warmii i Mazurach będzie przebiegać przez małe miejscowości, ale niezwykle malownicze i atrakcyjne turystycznie. Początek trasy wyznaczono w Kępie Rybackiej, następnie szlak prowadzić będzie przez Elbląg, wzdłuż Zalewu Wiślanego przez miejscowości letniskowe: Suchacz, Tolkmicko i Frombork, a potem przez Braniewo i dalej wzdłuż granicy rosyjsko-polskiej przez historycznie warmińskie miasta: Pieniężno, Lidzbark Warmiński, Stoczek Klasztorny aż po wschodnie rejony Mazur, czyli Banie Mazurskie, Węgorzewo, Dubeninki, Stańczyki i Przesławki.

Długość tras rowerowych w 5 województwach wyniesie 1982 km i w większości przebiegać będą one z dala od dużych miast czy dróg szybkiego ruchu. Budowa ścieżek rowerowych na Warmii i Mazurach zacznie się w kwietniu 2014 roku, a zakończy w październiku 2015 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • @@@@, 2012-11-21 07:19:16

    w województwie warm-maz stolica tez zostanie Lidzbark Warmiński pałac już wyremontowany ciepłe zródła z piekieł wykopane władza która to zainspirowała jest z siebie na pewno zadowolona szkoda tylko ze nie koniecznie mieszkańcy tego województwa.