PARTNER PORTALU
  • BGK

Rowerowy stojak dla szkoły w Lesznie

  • PAP    29 kwietnia 2012 - 14:53
Rowerowy stojak dla szkoły w Lesznie

Co czwarty uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie przyjechał w czwartek do szkoły na rowerze. Wystarczyło to, aby wygrać główną nagrodę ufundowaną przez prezydenta miasta Tomasza Malepszego. Jest nią 10 tys. złotych na zakup stojaka rowerowego.
Leszno (zabierz głos/oceń prezydenta) staje się miastem coraz bardziej przyjaznym rowerzystom. Przybywa ścieżek rowerowych. Miniony rok był pod tym względem rekordowy, gdyż powstało aż 7 km nowych traktów rowerowych (z uwzględnieniem dróg, gdzie ścieżki powstały po obu stronach jezdni). Sprzyja to poruszaniu się po mieście na rowerze, choć do idealnej sytuacji jest jeszcze daleka droga - informuje magistrat.

Leszczyńska młodzież coraz śmielej podejmuje tematy doskonalenia sieci ścieżek rowerowych w Lesznie, stanowiąc trzon Leszczyńskiej Masy Krytycznej, która w każdy ostatni piątek miesiąca pojawiać się będzie na ulicach miasta. W ten głos wsłuchuje się radna Barbara Mroczkowska, szefowa Komisji Kultury i Sportu Rady Miejskiej Leszna. To z jej inicjatywy zorganizowano konkurs rowerowy dla szkół, a prezydent Tomasz Malepszy nie zawahał się, aby ufundować hojną nagrodę.

Jak donosi magistrat w czwartek o godz. 11 w dziewięciu leszczyńskich szkołach ponadgimnazjalnych pojawiły się komisje złożone z przedstawicieli Komisji Kultury i Sportu oraz pracowników Gazety „ABC”. Policzone zostały rowery zaparkowane na szkolnych dziedzińcach. Wynik w konkursie stanowił procent rowerów w stosunku do liczby uczniów. Jak się okazało, I LO stoczyło bardzo zacięty bój i minimalnie pokonało kolegów i koleżanki z II LO. Należy mieć jednak nadzieję, że w przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja konkursu i szanse uzyskania pieniędzy na pokaźnych rozmiarów parking rowerowy uzyskają następne szkoły.

W I Liceum Ogólnokształcącym na co dzień brakuje miejsca na stojakach, ale dzisiaj było trzykrotnie więcej rowerów niż zwykle. Na dwóch kółkach dotarło na zajęcia 174 uczniów.

 – My w tym roku opuszczamy mury tej szkoły, ale fajnie jakby udało się wygrać parking, z którego korzystać będą mogli nasi młodsi koledzy – mówią zgodnie Maciej i Wojtek z IIIb w I LO. – Konkurs jest bardzo dobrym pomysłem, jednak w przyszłości każda ze szkół powinna otrzymać taki prezent.

– Dziś po raz pierwszy od dwóch lat wsiadłam na rower – zdradza Sara z Leszna. – Nawet pani dyrektor przyjechała na rowerze.

– O miejsce na stojaku rowerowym nie jest łatwo, ale zawsze udało mi się gdzieś wcisnąć mój rower. Dziś musiałam przypiąć go do płotu – mówi Małgorzata, która codziennie dojeżdża do szkoły z osiedla Przyjaźni.

Zwykle przepełniony parking samochodowy przy I LO w czwartek wykorzystany był tylko w małej części.

– Trzeba przyznać, że na rowerze można poruszać się po mieście szybciej niż samochodem – stwierdził Marek Wein, wuefista i leszczyński radny, który również przyjechał do pracy na dwóch kółkach.

Stojak bardzo przydałby się też uczniom II LO, jednak niestety 131 zliczonych przez komisję rowerów dało tylko zdecydowane drugie miejsce. Szczegółowe wyniki konkursu w tabeli.

– Często przyjeżdżam do szkoły na rowerze, to mały element treningu – przyznaje Karolina Jurczak z II LO, kolarska mistrzyni polski w jeździe indywidualnej na czas.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.