PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozbudowa placu poboru opłat w Balicach

  • GK    4 kwietnia 2013 - 12:35
Rozbudowa placu poboru opłat w Balicach

Stalexport Autostrada Małopolska poszerza plac poboru opłat w Balicach. Kosztem 8,5 mln zł, do końca września powstaną cztery dodatkowe stanowiska do obsługi pojazdów – po dwa w każdym kierunku.
W grudniu zakończyła się rozbudowa drugiego placu poboru opłat w Mysłowicach. Docelowo na obu placach na koncesyjnym odcinku A4 funkcjonować będzie po dziewięć stanowisk obsługi pojazdów dla każdego kierunku ruchu.

Rozbudowa placu poboru opłat w Balicach wykracza poza zakres inwestycji zapisanych w umowie koncesyjnej i realizowana jest z własnych środków koncesjonariusza. Przedsięwzięcie jest kolejnym etapem kompleksowego programu służącego zwiększeniu przepustowości PPO na A4 Katowice-Kraków, który Stalexport Autostrada Małopolska realizuje od ponad dwóch lat.

Na placu poboru opłat w Balicach w kierunku Katowic dobudowane zostaną dwa pasy ruchu wraz ze stanowiskami poboru opłat, jak w Mysłowicach. Z kolei po południowej stronie placu w Balicach - w kierunku Krakowa - ze względu na sąsiedztwo portu lotniczego, zostaną uruchomione dwie dodatkowe linie do obsługi podróżnych, z czego jedna z kabiną prawostronną. W sumie PPO Balice zostanie poszerzony o około 12 m.

- Stanowisko, gdzie obsługa pojazdu odbywa się z jego prawej strony, dedykowane będzie podróżującym samochodem osobowym z pasażerem, motocyklistom oraz pojazdom z kierownicą po prawej stronie. Jest to rozwiązanie dobrze znane użytkownikom A4 Katowice-Kraków, którzy z „prawych bramek" korzystali na koncesyjnym odcinku przez dwa lata. Dzięki tej funkcjonalności, pomimo ograniczonej ilości miejsca na PPO Balice w stronę Krakowa, możliwe będzie udostępnienie dwóch dodatkowych stanowisk - mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy Stalexport Autostrada Małopolska.

Równolegle do rozbudowy placu poboru opłat w Balicach prowadzone będą prace przy wymianie urządzeń poboru opłat. Dzięki temu na PPO możliwe będzie wprowadzenie nowych metod płatności m.in. przy pomocy kart zbliżeniowych, flotowych, paliwowych, a nawet bez konieczności zatrzymywania pojazdu.

Wymiana urządzeń to ostatni etap szerokiego programu zwiększenia przepustowości placów poboru opłat, którego celem jest skrócenie czasu oczekiwania na przejazd przez „bramki". Zakończenie realizacji całej inwestycji planowane jest w drugiej połowie 2014 roku.

Z powodu prac prowadzonych w Balicach zamknięto już parking przy PPO Balice, w kierunku Katowic. Podróżni mogą skorzystać z Miejsca Obsługi Podróżnych w Aleksandrowicach (ok. 1 km za bramkami), gdzie znajduje się stacja paliw oraz bar i toalety.

W trakcie rozbudowy mogą być czasowo nieczynne skrajne stanowiska do poboru opłat. Wszelkie prace zostaną tak przeprowadzone, aby ich skutki były jak najmniej odczuwalne dla użytkowników autostrady.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.