PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozbudowa przedszkola w Toruniu

  • AT    21 grudnia 2011 - 20:58
Rozbudowa przedszkola w Toruniu

Kolejne toruńskie, miejskie przedszkole - nr 14 przy ul. Inowrocławskiej na lewobrzeżu - zostanie w przyszłym roku rozbudowane i zmodernizowane. 21 grudnia 2011 r. prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał umowę z firmą "STAWBUD" z Lubicza. Dzięki inwestycji w placówce przybędzie 50 miejsc.
Wykonawcę wybrano w przetargu nieograniczonym. Zakres prac podzielony został na dwa etapy. W pierwszym wybudowana zostanie pochylnia dla osób niepełnosprawnych, a w części istniejącej docieplone  zostaną ściany i dach, a także wyregulowana instalacja centralnego ogrzewania - informuje toruński magistrat.

- Etap drugi to nadbudowa istniejącej części murowanej o jedną kondygnację i przebudowa części parterowej, rozbudowa i remont kuchni z instalacjami sanitarnymi i elektrycznymi, wykonanie stalowej klatki schodowej zewnętrznej, wentylacji mechanicznej kuchni, jadalni i w pomieszczeniach na pierwszym piętrze - wylicza dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów UMT Marcin Maksim.

- Ponadto  kotłownia zostanie wymieniona na gazową, wykonane będzie oświetlenie zewnętrzne, przyłącze gazowe, wodociągowe i hydranty, a w części istniejącej sprawdzona zostanie ich wydajność - dodaje.

Jak podaje Urząd Miasta wykonawca dostosuje także istniejącą klatkę schodową do wymogów przeciwpożarowych i zagospodaruje teren – wybuduje plac zabaw, ogrodzi teren i go utwardzi. Prace zakończą się w sierpniu przyszłego roku, ich koszt to prawie 1,9 mln zł. W imieniu wykonawcy umowę podpisał Krzysztof Stawski -  właściciel firmy.

- Rozpoczynamy modernizację kolejnej placówki oświatowej w Toruniu. Dzięki systematycznym nakładom na remonty, adaptacje i modernizacje w ostatnich latach liczba miejsc w toruńskich przedszkolach stale wzrasta. Ponieważ ustawodawca poinformował nas niedawno o przesunięciu terminu wprowadzenia obowiązku szkolnego dla 6-latków, z pewnością zapotrzebowanie na miejsca w przedszkolach będzie nadal bardzo duże i takie inwestycje wychodzą temu naprzeciw - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

W marcu br. zakończyła się adaptacja pomieszczeń w Zespole Szkół Nr 2 na potrzeby przedszkola. W nowej, niepublicznej placówce jest miejsce dla 75 dzieci - podaje urząd.

Kilkanaście dni temu władze Torunia podpisały umowę na modernizację Przedszkola Miejskiego nr 12 przy ul. Złotej. Zostanie ono rozbudowane o segment 5-oddziałowy, a stary budynek zostanie zmodernizowany, co da miejsce kolejnym 125 dzieciom. Następnych 75 dzieci uczęszczać będzie mogło do przedszkola budowanego przy nowej szkole podstawowej przy ul. Krynickiej na Bielawach. 125 dzieci będzie także mogło uczęszczać do przedszkola przy ul. Moczyńskiego.

- Prace przy adaptacji budynku i przystosowaniu go do celów przedszkolnych są na ukończeniu. Łącznie daje to prawie 450 miejsc więcej - informuje toruński magistrat.

Na prace w obiektach oświatowych – szkołach i przedszkolach - zaplanowano w 2011 roku łącznie ok. 38,5 mln zł - 30 mln na inwestycje, a 8,5 na remonty. Dla porównania, miasta większe od Torunia, takie jak Gdańsk, Bydgoszcz czy Poznań, mają stosunkowo mniejsze nakłady na oświatę. Gdańsk wydaje 31,08 mln zł na inwestycje a 6,4 mln na remonty. Bydgoszcz przeznaczyła 680 tys. zł na inwestycje i 2 mln zł na remonty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.