PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozbudują przejście w Siemianówce

  • PAP    23 sierpnia 2012 - 16:56
Rozbudują przejście w Siemianówce

17,4 mln zł będzie kosztował pierwszy etap rozbudowy kolejowego, towarowego przejścia granicznego w Siemianówce (Podlaskie). Umowę w tej sprawie podpisał w czwartek w Białymstoku z wykonawcą - firmą Skansa - wojewoda podlaski Maciej Żywno.
Skanska, która wygrała przetarg na tę inwestycję, rozpocznie prace budowlane za kilka tygodni. Mają być zakończone jesienią 2013 roku - poinformował Tomasz Mastej z firmy Skanska.

Powstaną 2 budynki na potrzeby służb granicznych oraz budynek kontroli fitosanitarnej, gdzie odbywać się będą sanitarne kontrole produktów wywożonych za granicę. Powstanie również rampa przeładunkowa, parking, ogrodzenie.

Inwestycja jest w 85 proc. dofinansowana z Polsko-Szwajcarskiego Programu Współpracy. Pozostałe pieniądze pochodzą z budżetu państwa.

Wojewoda podlaski Maciej Żywno powiedział dziennikarzom, że po rozbudowie przejście w Siemianówce będzie spełniać standardy dotyczące odpraw granicznych i celnych, przeładunku. Wszystko powinno się przyczynić do ożywienia gospodarczego. Przypomniał, że obecnie obiekty przejścia to baraki, a odprawy są dokonywane na wolnym powietrzu, więc rozpoczynająca się konieczna inwestycja to właściwie budowa tego przejścia na nowo.

Wojewoda podkreślał, że na całej wschodniej granicy jest mało przejść kolejowych, towarowych, więc inwestycja w Siemianówce jest bardzo potrzebna. Dodał, że wokół przejścia lokują się już firmy spedycyjne, transportowe, odbiorcy towarów.

Przez przejście z Białorusią w Siemianówce odbywa się handel m.in. drewnem, produktami rolnymi i artykułami spożywczymi. Wiele firm od dawna zgłaszało, że konieczne jest uruchomienie tam punktu odpraw fitosanitarnych i to oczekiwanie zostanie spełnione.

Z wcześniejszych danych Izby Celnej w Białymstoku wynika, że na przejściu w Siemianówce odprawianych jest rocznie kilkanaście tysięcy wagonów i ruch rośnie. To głównie obrót sprowadzanymi ze Wschodu paliwami, olejem opałowym, węglem i cementem.

Inwestycja w Siemianówce nie jest jedyną inwestycją na podlaskich przejściach granicznych, realizowaną obecnie przez urząd wojewódzki. Trwa rozbudowa polsko-białoruskiego przejścia w Połowcach. Jej wartość to 178 mln zł.

Trwają też przygotowania do poszerzenia drogi dojazdowej do drogowego przejścia z Białorusią w Kuźnicy. Jak poinformowała rzeczniczka wojewody Joanna Gaweł, ma to kosztować około 10 mln zł. Trwa ocena merytoryczna projektu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.