Rozdzielili pieniądze na toruńskie zabytki

Drugą transzę dotacji konserwatorskich na remonty zabytków rozdzieliły władze Torunia. W tym roku miasto przeznaczyło na ten cel ponad milion złotych.
Rozdzielili pieniądze na toruńskie zabytki

"Tym razem do podziału były 272 tys. zł przeznaczone na ratowanie zabytków w Toruniu. Miejskie dotacje konserwatorskie otrzymało siedmiu wnioskodawców - wszyscy, którzy się o nie ubiegali" - poinformowała Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prezydenta Torunia.

Jednym z najważniejszych dla miasta przedsięwzięć, które otrzymało dotację, będą badania konserwatorskie i opracowanie programu prac w jednym z najcenniejszych zabytków Torunia - gotyckim kościele św. Jakuba. Badaniom zostaną poddane ściany wewnętrzne i sklepienia świątyni oraz 48 głównych elementów wyposażenia kościoła, wpisanych do rejestru zabytków, miedzy innymi: polichromie, barokowe boazerie drewniane, ołtarze, obrazy i rzeźby.

Prowincja św. Franciszka z Asyżu Zakonu Braci Mniejszych Franciszkanów z Poznania otrzyma pieniądze na konserwację czterech stacji drogi krzyżowej w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Parafii rzymskokatolickiej pw. Chrystusa Króla w Toruniu przyznano dotację na malowanie wnętrza kościoła.

Wsparcie przeznaczono także na prace konserwatorskie w kamienicach przy ulicach: Bydgoskiej 40, Żeglarskiej 22, Mickiewicza 61 i Konopnickiej 18.

Łącznie w 2013 roku na dotacje konserwatorskie w budżecie Torunia zarezerwowano nieco ponad milion złotych. W pierwszej turze dotacji rozdysponowano już 671 tys. zł, a po drugiej turze w kasie miasta pozostało jeszcze 107 tysięcy złotych rezerwy, która jest przeznaczona na ratowanie zabytków zniszczonych wskutek zdarzeń losowych lub klęsk żywiołowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE