PARTNER PORTALU
  • BGK

Różne pomysły miasta i ministerstwa na nowe muzeum

  • PAP    26 października 2012 - 19:10
Różne pomysły miasta i ministerstwa na nowe muzeum

Do końca listopada zaproponuję miastu st. Warszawa optymalne rozwiązanie dotyczące sytuacji w Muzeum Sztuki Nowoczesnej - powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski. Chciałby, aby budowa muzeum rozpoczęła się w 2014 roku.
Minister odniósł się do ostatnich informacji, że - po rozmowach reprezentantów Muzeum Sztuki Nowoczesnej z miastem - to właśnie muzeum, a nie miasto Warszawa, zorganizuje nowy konkurs na koncepcję architektoniczną swej siedziby, że gmach ma być mniejszy o ok. 10 tys. metrów kw. od tego, który zakładał poprzedni projekt Christiana Kereza. Miasto chce też zaciągnąć kredyt w banku na sfinansowanie budowy muzeum.

"Mam pomysły idące trochę dalej, odmienne projekty i rozwiązania, z lepszym tempem realizacji projektu. Pracuję nad nimi bardzo intensywnie. Do końca listopada zaproponuję miastu optymalne rozwiązanie w tej sprawie" - tłumaczył Zdrojewski.

 

Minister chce, aby realizatorem konkursu było Muzeum Sztuki Nowoczesnej, czyli zespół dyrektor placówki Joanny Mytkowskiej. Zauważył jednak, że zależy mu na szybszym tempie realizacji tej inwestycji.

"Chciałbym, żeby realizacja tego przedsięwzięcia rozpoczęła w roku 2014, czyli wcześniej niż to jest zapowiadane. Ważnym tematem, rozważanym w chwili obecnej jest partnerstwo publiczno-prywatne, czyli spore zaangażowanie kapitału prywatnego w tę inwestycję. Do końca listopada zamierzam zakończyć wszelkie rozmowy, które pozwolą uruchomić konkurs albo - umożliwić wybór projektu spośród zaproponowanych prac przez najwybitniejszych architektów świata. Myślę, że jesteśmy w stanie doprowadzić do tego, aby w 2013 r. dokończyć sprawy formalne, a w 2014 roku - rozpocząć budowę" - powiedział minister.

Odnosząc się do sprawy ewentualnego kredytu na realizację gmachu muzeum, Zdrojewski poinformował, że od kredytu stricte komercyjnego wolałby kredyt na "preferencyjnych, szczególnych warunkach i zasadach".

"Chciałbym też, aby to resort, a nie - miasto, mogło się stać właścicielem ostatecznego projektu inwestycyjnego. Aby te informacje doprecyzować najpierw muszę zakończyć pewne rozmowy" - tłumaczył Zdrojewski.

Minister zwrócił też uwagę, że zależy mu na utrzymaniu funkcji projektowanego gmachu - tzn. żeby znalazło się w nim miejsce dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa. Nie chciałby jednak, jak mówił, "zbyt radykalnego ograniczenia przestrzeni gmachu". "Jeżeli zmniejszałbym tę przestrzeń, to nie w takim stopniu, w jakim jest to teraz sygnalizowane" - podkreślił.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostało powołane w 2005 r.; jest państwową instytucją kultury, współprowadzoną przez resort kultury oraz miasto stołeczne Warszawa. Docelowo ma się mieścić w obiekcie wybudowanym na pl. Defilad.

W maju ostatecznie upadła koncepcja budowy siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej według projektu szwajcarskiego architekta Christiana Kereza. Podczas sobotniej konferencji prasowej zorganizowanej po tzw. drugim expose premiera Donalda Tuska minister kultury Bogdan Zdrojewski zaliczył powstanie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie do najważniejszych inwestycji kulturalnych w kraju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • niesklerotyk, 2012-10-29 09:17:27

    tak? dyrektor tego nieistniejącego muzeum już od 6-ciu lat urzęduje i bierze pensję i nie tylko on, a dlaczego do tej pory nie rozpoczęto budowy Muzeum Historii Polski i Polaków? przecież projekt już wybrano w konkursie 3 lata temu, przecież wręczono I nagrodę za projekt w wysokości 96 tys. Euro żyd...owskiemu 87- letniemu architektowi z Luxemburga( tak jabyśmy swoich zdolnych nie mieli ) - i co ? pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zapomniała o naszym muzeum,które jest najważniejsze dla Polaków a nie jakieś tam muzeum sztuki nowoczesnej, tym bardziej że takie praktycznie już jest "sztuki współczesnej" i wystarczy. Jakoś pani Waltz nie skąpiła pieniędzy z kasy miasta na "Muzeum Żydów w Polsce" i dała im ponad 400.000.000 złotych - co to w ogóle znaczy, żeby innym dawać na zawołanie a Muzeum Historii Polski i Polaków nawet nie tknięte, domek Kereta gotowy ( oczywiście jest to darmowy hotelik dla różnych osób ) to teraz myślą gdzie by tu organizować te kulturalne spotkania, różne konkursy itd. - nie ma problemu ma powstać najpierw nasze muzeum! (to my jesteśmy u siebie i to nas należy pytać co jest dla nas ważniejsze - bo to są nasze pieniądze) i my możemy ew. wynajmować za odpowiednią opłatą sale na takie spotkania. Nic o nas bez nas i nic za nasze pieniądze, koniec, kropka.  rozwiń