PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozpoczął się remont elewacji bazyliki

  • PAP    4 sierpnia 2011 - 19:05
Rozpoczął się remont elewacji bazyliki

Konserwacja elewacji bazyliki św. Jakuba - jednej z najstarszych gotyckich świątyń na Warmii i Mazurach - rozpoczęła się w czwartek w Olsztynie. Remontu wymagają zniszczone przez wodę cegły i spoiny. Konserwacja potrwa do października.
Jak poinformowała Paulina Żukowska z biura miejskiego konserwatora zabytków w Olsztynie koszt konserwacji to 41 tys. zł, z czego miasto wyłożyło 30 tys. zł, a parafia dołożyła 11 tys. zł.

Konserwacji będzie poddana południowa ściana bazyliki, czyli ta, gdzie znajduje się wejście główne do świątyni i wieża.

Na tej części kościoła cegły i spoiny zostały mocno uszkodzone przez zaciekającą deszczówkę. Zamarzająca zimą woda spowodowała pęknięcia i rozwarstwienie cegieł. Część uszkodzonych cegieł będzie wymieniona na nowe, a inne - odnowione.

Wykonawca musi przy renowacji zachować średniowieczny wygląd elewacji i użyć cegieł o takich samych wymiarach i kolorze jak gotyckie. Żukowska zaznaczyła, że w Polsce są cegielnie, które potrafią odwzorować, używając tradycyjnych technik wypalania, średniowieczny wygląd cegieł.

Jak powiedział proboszcz bazyliki ks. Andrzej Lesiński to pierwszy taki remont od 11 lat. W 2000 roku kościół został odnowiony w związku z wielkim jubileuszem chrześcijaństwa. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Co co, 2011-08-04 19:57:01

    no tak... wszędzie coś remontują, a u nas nic... ani słych ani dychu o inwestycjach!