PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozpoczęła się budowa centrum kultury Tatarów na Podlasiu

  • PAP    30 października 2014 - 11:35

Do połowy 2015 roku w Kruszynianach ma powstać Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich - poinformowały władze muzułmańskiej gminy wyznaniowej w Kruszynianach. Będzie tam działać m.in. muzeum i sala historyczna.
Budowa centrum, która dofinansowana jest ze środków unijnych, miała zakończyć się do końca tego roku. Jednak gmina wyznaniowa, która realizuje inwestycję, miała problem ze zdobyciem wkładu własnego, a był on niezbędny by rozpocząć budowę i by nie przepadło unijne dofinansowanie.

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego poinformował, że brakujące środki na tę inwestycje, w wysokości 150 tys. dolarów, przekazał gminie rząd Kuwejtu.

Koszt budowy centrum szacowany jest na 5,4 mln zł. Dofinansowanie w wysokości 3,5 mln zł pochodzi ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego, gmina otrzymała też 250 tys. zł. z resortu kultury. Jej wkładem własnym była działka, na której powstaje centrum.

Jak powiedział przewodniczący gminy Bronisław Talkowski, po długich rozmowach ma pisemne zapewnienie rządu Kuwejtu o wsparciu tej inwestycji, co pokryje brakujące środki.

Dzięki temu budowa mogła się rozpocząć. Talkowski powiedział, że w drodze konkursu ofert została wybrana firma, a obecnie trwają prace budowlane. Szacuje, że centrum będzie gotowe w połowie przyszłego roku.

Centrum ma być miejscem prezentacji kultury i historii społeczności tatarskiej, obecnej na ziemiach polskich od ponad 600 lat. Planowane jest muzeum, sala historyczna, edukacyjna i warsztatowa. Będzie też budynek gospodarczy, gdzie będzie można np. zostawić rowery, przewidziane są też dwa boksy dla koni.

Centrum ma być instytucją non profit. Będzie też wspierać badania naukowe we współpracy z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutem Historii Uniwersytetu w Białymstoku. Będzie także pełniło funkcję informacji turystycznej.

Ilu jest obecnie Tatarów w Polsce, dokładnie nie wiadomo. W środowisku tej mniejszości działa Muzułmański Związek Religijny w RP oraz Związek Tatarów Polskich.

Ten pierwszy liczbę polskich muzułmanów, w większości właśnie pochodzenia tatarskiego, szacuje na ok. 5 tys. osób. Większość mieszka w województwie podlaskim, gdzie w Kruszynianach i Bohonikach są dwa ostatnie w kraju, zabytkowe meczety i cmentarze (mizary).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.