PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozpoczęto budowę Bionanoparku

  • PAP    15 lutego 2011 - 13:25
Rozpoczęto budowę Bionanoparku

Ponad 76 mln zł ma kosztować wybudowanie przez spółkę Technopark Łódź kompleksu Bionanopark. We wtorek rozpoczęto budowę, która ma się zakończyć w październiku 2013 roku. Ponad 53 mln zł na inwestycję pochodzić mają z Unii Europejskiej.
W nowym kompleksie powstaną dwa duże laboratoria: biotechnologii przemysłowej oraz biofizyki molekularnej i nanostrukturalnej. Naukowcy z łódzkich uczelni będą badać w nich m.in. wpływ najnowszych produktów przemysłowych, medycznych, odzieży, kosmetyków na ludzkie zdrowie. Z usług laboratoriów będą mogły korzystać firmy z branż: farmaceutycznej, kosmetycznej, spożywczej, energetycznej lub zbrojeniowej.

Dzięki inwestycji, rozbudowany będzie także istniejący od kilku lat Łódzki Inkubator Technologiczny. To biurowiec, w którym lokują się przedsiębiorstwa działające w nowoczesnych branżach, tj. informatyce, produkcji nowoczesnej aparatury leczniczej, nowych materiałów dla potrzeb medycyny i włókiennictwa. Działa w nim obecnie kilkanaście firm, po rozbudowie ma tam być miejsce dla 50. Powstanie także sala konferencyjna na 300 osób oraz miejsce wystawowe.

Technopark Łódź istnieje od 2007 roku. Największym jego udziałowcem jest gmina Łódź; współudziałowcami spółki są także samorząd województwa i największe łódzkie uczelnie.

Nanotechnologia to zestaw technik i sposobów tworzenia rozmaitych struktur o rozmiarach nanometrycznych (od 0,1 do 100 nanometrów). Nanometr jest jedną milionową milimetra.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.