PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozpoczyna się budowa terminala lotniska

  • PAP    24 października 2011 - 20:42
Rozpoczyna się budowa terminala lotniska

Blisko 67 mln zł będzie kosztować budowa terminala lotniska w Świdniku pod Lublinem. Terminal ma powstać do końca lipca 2012 roku. Lotnisko ma być gotowe do końca przyszłego roku.
Umowę na budowę terminala podpisali w poniedziałek reprezentanci władz Portu Lotniczego Lublin oraz przedstawiciele Budimexu, jako lidera konsorcjum, które zrealizuje tę inwestycję. Uroczystość podpisania umowy, z udziałem lokalnych władz, zorganizowano na wybudowanej już płycie postojowej lotniska.

"Budowa terminala to ostatni z dużych przetargów związanych z budową lotniska w Świdniku. W przyszłym roku o tej porze będziemy już gotowi do obsługi samolotów" - powiedział prezes spółki Port Lotniczy Lublin Grzegorz Muszyński.

Łączna powierzchnia terminala to 11 tys. metrów kwadratowych. Do budynku ma wjeżdżać szynobus, który zapewni transport podróżnych do dworca kolejowego w Lublinie.

W centralnej części terminala usytuowana ma być hala ze strefą odprawy bagażowo-biletowej. W skrzydle zachodnim ulokowana będzie strefa przylotów, a we wschodnim strefa odlotów. W skrzydle południowym będzie przystanek kolejowy a także pomieszczenia biurowe dla administracji lotniska oraz służby celnej i granicznej.

Prace ziemne związane z budową terminala zostały już wykonane. Konsorcjum ma dziewięć miesięcy na zrealizowanie inwestycji. "Oddamy ten terminal na koniec lipca przyszłego roku" - powiedział prezes zarządu Budimex SA Dariusz Blocher.

Konsorcjum złożone z Budimexu oraz hiszpańskiej firmy Ferrovial Agroman wygrało drugi przetarg na budowę terminala lotniska. Pierwszy przetarg został w czerwcu unieważniony z powodu konieczności przeprojektowania terminala. Nowy przetarg obejmował wykonanie terminala, budynku dla lotniskowej straży pożarnej, obiektu mieszczącego garaże i magazyny, a także opracowanie projektów wykonawczych m.in. instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych i grzewczych.

Na lotnisku wybudowana jest już płyta postojowa dla samolotów, trwają prace związane m.in. z budową pasa startowego. Pas ten powstanie obok starego trawiastego lotniska zakładów PZL Świdnik, dzięki czemu ocaleje bytująca tam unikalna kolonia susła perełkowanego.

Lotnisko ma być gotowe do końca przyszłego roku. Jego budowa pochłonie od 350 do 400 mln zł. 200 mln zł będzie pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego. Reszta - z emisji obligacji oraz z budżetów samorządów, które są udziałowcami spółki budującej lotnisko. 100 proc. udziałów w spółce Port Lotniczy Lublin mają samorządy Lublina, Świdnika, województwa lubelskiego i powiatu świdnickiego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Czika, 2011-10-25 10:12:15

    no cóż... poczekamy zobaczymy
  • kołowanie, 2011-10-25 08:22:32

    To zależy w JAKIEJ ODLEGŁOŚCI od pasa startowego będzie on usytuowany?Może się okazać,że im bliżej tym lepiej!!