PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozpoczyna się przebudowa gdańskich ulic

  • PAP    11 marca 2011 - 15:10
Rozpoczyna się przebudowa gdańskich ulic

Rozpoczyna się budowa trzech odcinków ulic Słowackiego i Sucharskiego w Gdańsku. W piątek podpisano umowę z wykonawcami dróg o łącznej długości ok. 9 km. Koszt realizacji inwestycji wynosi prawie 200 mln zł.
Trasa Słowackiego łączy Port Lotniczy z Portem Morskim oraz prowadzi w kierunku stadionu PGE Arena, na którym rozgrywane będą mecze EURO 2012. Trasa Sucharskiego łączy port z obwodnicą południową Gdańska i autostradą A-1.

Ryszard Trykosko, prezes spółki Gdańskie Inwestycje Komunalne (GIK), odpowiedzialnej za inwestycje powiedział, że najbardziej newralgicznym zadaniem jest odcinek ul. Słowackiego od ul. Potokowej do Al. Rzeczypospolitej (II zadanie) o dł. 3,2 km. W ramach tej inwestycji mają powstać: estakada nad Al. Grunwaldzką, jedną z głównych ulic miasta oraz nowy wiadukt nad torami we Wrzeszczu.

Słowackiego na tym odcinku będzie miała dwie dwupasmowe jezdnie, powstaną też m.in. trzy tunele dla pieszych w rejonie ulic Reymonta, Obywatelskiej i Kilińskiego.

Przetarg na wykonanie tego odcinka wygrało Konsorcjum Hydrobudowa Polska. Zaoferowało najtańszą cenę budowy, 159 mln zł i zadeklarowało zakończenie inwestycji w ciągu 20 miesięcy.

Prezes Hydrobudowy Polska, Jerzy Ciechanowski zapewnił, że zgodnie z umową do EURO 2012 ul.Słowackiego na tym odcinku na pewno będzie wykonana. Nie wykluczył, że do tego czasu do użytku może być oddana też +druga nitka+. Poinformował, że jest to uzależnione od realizacji estakady i wiaduktu. Nie ukrywał, że realizacja tego odcinka Słowackiego oraz budowa estakady nad Al. Grunwaldzką "będzie dużym utrudnieniem dla mieszkańców".

W piątek została też podpisana umowa z wykonawcą II zadania ul. Słowackiego; odcinek od ul. Spadochroniarzy do ul. Budowlanych o długości 2,8 km ma być gotowy w ciągu 7,5 miesięcy. Trasa prowadzi od lotniska w kierunku obwodnicy Trójmiasta. Na części tej trasy zostanie dobudowana dodatkowa jezdnia. Koszt przebudowy trasy wynosi 31 mln zł. Przetarg na wykonanie odcinka wygrała spółka Wakoz z Luzina (Pomorskie).

Trasa Słowackiego w Gdańsku, o łącznej długości ok. 10 km, składa się z czterech zadań. Koszt inwestycji na całej ulicy oszacowano na 1 mld 290 mln zł. Trykosko poinformował, że przetarg na zadanie III może być ogłoszony jeszcze w marcu. Rozpoczęcie prac planuje się na czerwiec.

Pierwsze trzy zadania, obejmujące odcinek trasy Słowackiego od lotniska w kierunku stadionu piłkarskiego mają być - jak zadeklarował Trykosko - gotowe całkowicie lub w części jeszcze przed mistrzostwami.

Podpisana została też umowa na wykonanie pierwszego odcinka Trasy Sucharskiego. W ciągu trzech miesięcy zostanie przebudowana istniejąca już jednojezdniowa ulica o dł. 2,6 km, prowadząca od Węzła Ku Ujściu do Terminalu Promowego Westerplatte. Prace wykona Skanska za 9,5 mln zł. Według szacunków inwestora, budowa Trasy Sucharskiego ma kosztować 728 mln zł.

Budowa finansowana jest z funduszy unijnych i budżetu Gdańska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.