PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozrasta się gliwicka strefa biznesowa

  • PAP    28 stycznia 2013 - 13:09
Rozrasta się gliwicka strefa biznesowa

Na terenie dawnej kopalni Gliwice, której odnowione budynki od kilku lat służą edukacji i przedsiębiorczości, rozrasta się strefa biznesowa, głównie dla firm wysokich technologii. Dzięki unijnym środkom, kosztem 10 mln zł, uzbrojone zostaną tam kolejne tereny.
Gliwicki kompleks należy do sztandarowych na Śląsku przedsięwzięć, w ramach których - dzięki m.in. unijnym środkom - przemysłowe budynki dawnej kopalni odnowiono i przystosowano do nowych funkcji. Do dawnej kopalnianej maszynowni wprowadziły się młode gliwickie firmy, w tym informatyczne i związane z wysokimi technologiami. Od kilku lat część z nich lokuje własne siedziby w pobliżu "Nowych Gliwic".

Czytaj też:  Gliwice stawiają na innowacje i nowoczesne technologie

Na tym terenie działają m.in. Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych oraz Muzeum Odlewnictwa Artystycznego. Na blisko 16-hektarowym terenie jest wiele miejsca także dla firm. Aby mogły tam ulokować swoje siedziby, poprzemysłowy teren wymaga jednak kompleksowego uzbrojenia. Prawie 7 mln zł na ten cel to środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego, z puli przeznaczonej na infrastrukturę rozwoju gospodarczego w zakresie badań, rozwoju technologicznego oraz innowacji i przedsiębiorczości.

"Uzbrojenie techniczne działki jest podstawowym czynnikiem branym pod uwagę przez potencjalnych inwestorów, którzy chcą rozpocząć działalność gospodarczą. Tym samym, na zasadzie synergii, będzie wzrastała liczba nowych miejsc pracy i zwiększy się zdolność konkurencyjna całego regionu" - ocenił w poniedziałek Jacek Sztyler, prezes Grupy Gumułka-Euroedukacja, która wspierała samorząd Gliwic w staraniach o unijne środki na ten cel.

W imieniu samorządu terenem "Nowych Gliwic" zarządza Agencja Rozwoju Lokalnego. Za pieniądze zarobione na sprzedaży działek inwestycyjnych Agencja realizuje kolejne przedsięwzięcia wspierające przedsiębiorców, jak projekt "Nowy Inkubator Nowych Gliwic". Innowacyjne firmy mogą lokować się tam na korzystnych dla nich zasadach.

W ubiegłym roku "Nowe Gliwice" były gospodarzem zgromadzenia światowego stowarzyszenia World Technopolis Association (WTA), skupiającego technopolie, czyli miasta stawiające na high-tech. Gliwice dołączyły do tej prestiżowej organizacji jako jedyne polskie miasto. Podczas obrad samorządowcy wskazywali, że jednym z filarów rozwoju miasta muszą być innowacje i nowoczesne technologie. By tak się stało, Gliwice chcą korzystać z doświadczeń najbardziej zaawansowanych pod tym względem ośrodków na świecie.

Głównym celem WTA jest umożliwienie wymiany doświadczeń w promowaniu gospodarki opartej na wiedzy. Stowarzyszenie wspiera transfer technologii, zarządzanie inkubatorami i ośrodkami badawczo-rozwojowymi, zapewnia platformę konsultacji. Co dwa lata jeden z członków stowarzyszenia organizuje zgromadzenie ogólne, podsumowujące działania WTA.

W Gliwicach, oprócz "Nowych Gliwic", działa także Park Naukowo-Technologiczny - Technopark. To wspólne przedsięwzięcie miejscowego samorządu, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Politechniki Śląskiej. Również tam ulokowały się innowacyjne firmy. Także w uruchomienie Technoparku zaangażowano m.in. unijne środki.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.