PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozrośnie się katowicka strefa

  • PAP    9 czerwca 2012 - 10:59
Rozrośnie się katowicka strefa

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna powiększy się o ponad sto hektarów na Śląsku i Opolszczyźnie. Przyjęte w ubiegłym tygodniu – na wniosek ministra gospodarki – rozporządzenie rządu w tej sprawie wejdzie w życie w najbliższy piątek.
Część nowych terenów katowickiej strefy to grunty w Krapkowicach i Głuchołazach na Opolszczyźnie, gdzie inwestycje planują firmy Metsa Tissue Krapkowice oraz Schattdecor.

Metsa Tissue wybuduje w Krapkowicach nowoczesny zakład produkcji artykułów papierniczych z zastosowaniem innowacyjnej, ograniczającej emisję dwutlenku węgla technologii. Przedsięwzięcie ma kosztować ok. 170 mln zł i da co najmniej 30 nowych miejsc pracy.

Spółka Schattdecor, wyspecjalizowana w produkcji papierów i folii dekoracyjnych, planuje rozbudowę i modernizację istniejącego zakładu produkcyjnego w Głuchołazach, kosztem ponad 44 mln zł. Ma to zapewnić ok. 30 nowych miejsc pracy.

Nowa inwestycja na włączonym do KSSE terenie szykuje się też w Bytomiu na Śląsku, gdzie spółka 3 Services Factory (3SF) tworzy energooszczędne Centrum Przetwarzania Danych. Będzie to tzw. centrum zapasowe dla podobnego centrum, uruchomionego przed rokiem w Katowicach.

Cały kompleks to największe na Śląsku i jedno z największych w Polsce tzw. data center. Docelowo jego powierzchnia (w Katowicach i Bytomiu) wyniesie 4 tys. m kw., a łączne nakłady sięgną 40 mln zł. W pierwszym etapie w Katowicach powstał ośrodek o powierzchni 800 m kw., który może pomieścić 220 szaf serwerowych.

Resort gospodarki szacuje, że w powiększonej KSSE w ciągu kilku najbliższych lat powinno powstać ok. 3,7 tys. nowych miejsc pracy, a koszty inwestycji wyniosą ok. 1,8 mld zł. Maksymalna pomoc publiczna może osiągnąć 0,9 mld zł.

Katowicka SSE to największa wśród wszystkich polskich stref tego typu. Przed rozszerzeniem jej powierzchnia wynosiła blisko 1929 hektarów w ponad 30 miejscowościach w woj. śląskim, opolskim i małopolskim. W tym roku KSSE spodziewa się pozyskania co najmniej 20-22 nowych projektów inwestycyjnych wartych w sumie ponad 1-1,2 mld zł. Ich realizacja da ok. 1,3 tys. nowych miejsc pracy.

W ubiegłym roku strefa pozyskała 20 nowych projektów o łącznej wartości ok. 1,1 mld zł. Połowa tych inwestycji to nowe przedsięwzięcia firm już działających w KSSE. Inwestorzy zadeklarowali stworzenie tysiąca nowych miejsc pracy oraz utrzymanie dotychczasowego zatrudnienia.

W 2012 r. KSSE zamierza co najmniej powtórzyć ubiegłoroczny wynik, choć nie wyklucza, że może on być znacznie lepszy, jeżeli uda się sfinalizować niektóre przygotowywane od dawna, a przeciągające się projekty.

Istniejąca od 16 lat Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest największą w Polsce pod względem wartości inwestycji i ilości inwestorów. W strefie działa ponad 180 firm, które zainwestowały łącznie ponad 18 mld zł, tworząc blisko 48 tys. miejsc pracy.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.