PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozruch oczyszczalni modernizowanej za 16 mln

  • GK    1 października 2012 - 13:41
Rozruch oczyszczalni modernizowanej za 16 mln

Na modernizowanej oczyszczalni ścieków w Nałęczowie wykonawca – firma Skanska przeprowadziła rozruch kończący pierwszy etap prac w ramach realizowanej inwestycji.
To największa inwestycja w historii miasta. Wartość podpisanego w październiku 2011 roku kontraktu wynosi prawie 16 mln zł netto. Realizacja prac potrwa do 31 października 2013 roku. Ich zakres obejmuje wykonanie robót rozbiórkowych i budowlanych, a także zmianę technologii oczyszczania ścieków – z technologii złóż biologicznych na wysokoefektywny proces osadu czynnego, co pozwoli na zwiększenie przepustowości obiektu.

Słynący z czystego powietrza i wysokiej jakości leczniczych wód Nałęczów miał starą, bardzo wyeksploatowaną oczyszczalnię. W przypadku poważniejszej awarii w tym właśnie obiekcie miastu groziłaby nawet katastrofa ekologiczna. Przebudowa i modernizacja oczyszczalni pozwoli zapobiec takiej sytuacji i w znacznej mierze przyczyni się do ochrony naturalnego bogactwa, jakim są nałęczowskie wody mineralne.

W ramach pierwszego etapu prac niektóre spośród obiektów starej oczyszczalni zostały wyburzone i zastąpione nowymi, które przejęły funkcję oczyszczania.

Spośród istniejących obiektów Skanska wyburzyła złoża biologiczne, poletka osadowe i część budynku technologicznego. W miejscu istniejących obiektów powstały komory stabilizacji tlenowej osadu, reaktor biologiczny z komorą nitryfikacji i denitryfikacji oraz fragment budynku technologicznego, do którego została przeniesiona prasa do odwadniania osadu.

Prasa została wpięta w nowy układ instalacji technologicznej i elektrycznej, dzięki czemu odwadnianie osadu ruszy w październiku. Poza tym została wyremontowana i zmodernizowana pompownia główna ze stanowiskami czyszczenia ścieków ze skratek i wybudowana nowa rozdzielnia elektryczna ze stanowiskiem agregatu prądotwórczego.

Na terenie oczyszczalni powstała także tymczasowa stacja dmuchaw, która będzie funkcjonowała do momentu wybudowania nowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.