PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozruch oczyszczalni modernizowanej za 16 mln

  • GK    1 października 2012 - 13:41
Rozruch oczyszczalni modernizowanej za 16 mln

Na modernizowanej oczyszczalni ścieków w Nałęczowie wykonawca – firma Skanska przeprowadziła rozruch kończący pierwszy etap prac w ramach realizowanej inwestycji.
To największa inwestycja w historii miasta. Wartość podpisanego w październiku 2011 roku kontraktu wynosi prawie 16 mln zł netto. Realizacja prac potrwa do 31 października 2013 roku. Ich zakres obejmuje wykonanie robót rozbiórkowych i budowlanych, a także zmianę technologii oczyszczania ścieków – z technologii złóż biologicznych na wysokoefektywny proces osadu czynnego, co pozwoli na zwiększenie przepustowości obiektu.

Słynący z czystego powietrza i wysokiej jakości leczniczych wód Nałęczów miał starą, bardzo wyeksploatowaną oczyszczalnię. W przypadku poważniejszej awarii w tym właśnie obiekcie miastu groziłaby nawet katastrofa ekologiczna. Przebudowa i modernizacja oczyszczalni pozwoli zapobiec takiej sytuacji i w znacznej mierze przyczyni się do ochrony naturalnego bogactwa, jakim są nałęczowskie wody mineralne.

W ramach pierwszego etapu prac niektóre spośród obiektów starej oczyszczalni zostały wyburzone i zastąpione nowymi, które przejęły funkcję oczyszczania.

Spośród istniejących obiektów Skanska wyburzyła złoża biologiczne, poletka osadowe i część budynku technologicznego. W miejscu istniejących obiektów powstały komory stabilizacji tlenowej osadu, reaktor biologiczny z komorą nitryfikacji i denitryfikacji oraz fragment budynku technologicznego, do którego została przeniesiona prasa do odwadniania osadu.

Prasa została wpięta w nowy układ instalacji technologicznej i elektrycznej, dzięki czemu odwadnianie osadu ruszy w październiku. Poza tym została wyremontowana i zmodernizowana pompownia główna ze stanowiskami czyszczenia ścieków ze skratek i wybudowana nowa rozdzielnia elektryczna ze stanowiskiem agregatu prądotwórczego.

Na terenie oczyszczalni powstała także tymczasowa stacja dmuchaw, która będzie funkcjonowała do momentu wybudowania nowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.