PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozstrzygnięto konkurs na projekt budynku Muzeum Historii Polski

  • PAP    7 grudnia 2009 - 09:15

Pracownia architektoniczna Paczowski ET Fritsch Architectes z Luksemburga zwyciężyła w międzynarodowym konkursie architektonicznym na projekt gmachu Muzeum Historii Polski (MHP) w Warszawie. W konkursie uczestniczyły pracownie z całego świata. Muzeum ma stanąć nad trasą Łazienkowską. Wyniki ogłoszono w niedzielę w Warszawie.
Zwycięski projekt zakłada pokrycie Trasy Łazienkowskiej na odcinku od Muzeum do Placu na Rozdrożu. Gmach będzie miał ok. 20 tysięcy mkw. powierzchni, z czego ok. 9 tys. mkw. będzie przeznaczone na prezentowanie wystaw. Autorzy projektu otrzymają w nagrodę 70 tys. euro oraz zaproszenie do negocjacji dotyczących realizacji projektu.

Przewodniczący jury konkursu Jong Soung Kimm Z Korei Południowej zwrócił uwagę, że podczas konkursu na projekt gmachu MHP, architekci musieli zmierzyć się ze skomplikowanymi kwestiami technicznymi i architektonicznymi. "Ich zadaniem było zaprojektowanie budowli pokrywającej Trasę Łazienkowską, ustanowienie pewnej relacji między Zamkiem Ujazdowskim a nowopowstającym budynkiem Muzeum oraz stworzenie dobrego dzieła architektonicznego. 10 finalistów konkursu wykazało bardzo wysoki stopień profesjonalizmu" - ocenił Kimm.

Zaprojektowany przez pracownię z Luksemburga budynek jest prosty w formie, minimalistyczny. Członek jury konkursu Tomasz Merta uznał w rozmowie z PAP, że stonowany charakter projektu przyszłej siedziby MHP jest przejawem pewnej tendencji w architekturze. "Nie do końca odczuwamy w Polsce do jakiego stopnia przesunęła się myśl architektoniczna na świecie - od budowania budynków-ikon do wysmakowanej, w dużej mierze minimalistycznej i nieagresywnej, eleganckiej architektury. Tego rodzaju budynkiem jest ten zaprojektowany przez pracownię z Luksemburga" - podkreślił Merta.

Zdaniem dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostro zwycięska praca "daje szansę, aby wyeksponować obiekty, które są dookoła budynku MHP". "To bardzo ważne by nie przysłonić, nie zdominować Zamku Ujazdowskiego (...), aby Zamek stał się głównym +eksponatem+ naszego Muzeum - taka była intencja jury" - powiedział PAP Kostro.

Pytany o to, czy istnieje pewność że gmach Muzeum Historii Polski powstanie według wybranego w niedzielę projektu, Kostro odparł, że takiej pewności nie ma, ale istnieją na to wielkie szanse. "Nie jest tak, że projekt który wygrywa konkurs jest automatycznie wykonywany. Przy realizacji tak dużej inwestycji istnieją czynniki ryzyka - od trudności konstrukcyjnych, kłopoty podczas rozmów z architektem po problemy finansowe. Myślę jednak, że ten właśnie projekt zostanie zrealizowany" - uznał Kostro.

Obecny podczas uroczystości minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski zwrócił uwagę na wielką rangę konkursu objętego patronatem przez m.in. Międzynarodową Unię Architektów (UIA), która patronuje rocznie zaledwie 5-6 konkursom. "Kończy się bardzo ważny rok dla polskiej historii - rok wielkich rocznic (...), podczas którego dzieliliśmy się naszą historią skutecznie z całą Europą. Cieszę się, że ten rok kończy się także rozstrzygnięciem konkursu dotyczącego Muzeum Historii Polski" - mówił Zdrojewski.

Drugie miejsce w konkursie zajęła polska pracownia EM Jednacz Architekci (30 tys. euro), trzecie była Pracownia Jakub Krzyczkowski (20 tys. euro). Przyznano również wyróżnienia.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.