PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozstrzygnięto konkurs na zagospodarowanie Placu Dunikowskiego

  • PAP    18 października 2013 - 19:06

Utrzymanie kompozycji z pomnikiem Wdzięczności Armii Czerwonej, wzbogaconej o multimedia, w których będzie przekazywana „niezakłamana historia” – tak ma wyglądać wkrótce Plac im. Xawerego Dunikowskiego w Olsztynie.
W piątek rozstrzygnięto konkurs na zagospodarowanie placu. Na konkurs napłynęło dziewięć prac. Jury przyznało I miejsce i nagrodę 15 tysięcy złotych architektowi pochodzącemu z Olsztyna Radosławowi Guzowskiemu.

Jak oceniło jury „praca. ta nawiązuje do historycznej kompozycji, eksponuje pomnik, który jest usytuowany w centralnym punkcie placu i jest zarazem otwarciem na powstający nieopodal Park Centralny nad Łyną". Według jury „autor poprzez nowoczesne w formie elementy czyli lustra wody, oświetlenie oraz instalacje prostych brył uatrakcyjnił dotychczasowy wygląd placu". To miejsce znajdujące się w ścisłym centrum jest zaniedbane; służy jako parking.

Kompozycja zostanie uzupełniona multimedialnymi instalacjami, na których przekazywana będzie „niezakłamana historia o wycofaniu się w 1945 roku wojsk niemieckich i wkroczeniu wojsk sowieckich".

Prezydent Piotr Grzymowicz powiedział, że autor zwycięskiej pracy. dostał zaproszenie do wykonania projektu budowlanego Placu im. Xawerego Dunikowskiego. Jak ocenił koszt zagospodarowania placu może wynieść od 3 do 4 mln zł i miasto będzie poszukiwało sposobu sfinansowania projektu także z unijnych dotacji.

Historia placu Xawerego Dunikowskiego sięga 1948 r., kiedy to powstał pomysł wzniesienia Pomnika Wdzięczności dla Armii Czerwonej w Olsztynie.. Pierwszy projekt monumentu stworzył rzeźbiarz prof. Stanisław Horno-Popławski. Jednak zaprezentowany w 1949 r. w olsztyńskim zamku model plastyczny „Nike" nie zyskał przychylności ówczesnych władz. O ponowne opracowanie projektu monumentu poproszono profesora Xawerego Dunikowskiego.

Monumentalny granitowy pomnik jego autorstwa, odsłonięty w 1954 roku, to 12 metrowe dwa pylony; na jednym wykuta jest postać radzieckiego żołnierza, trzymającego drzewiec sztandaru a na drugim widnieje 12 płaskorzeźb ukazujących symbolicznie militaria powietrzne, morskie i lądowe oraz rolnictwo i przemysł Związku Radzieckiego.

Po 1989 roku istniały nawet plany rozbiórki i przeniesienia pomnika do muzeum mającego zbiory z czasów PRL. Ostatecznie pomnik nadal stoi a plac im. Dunikowskiego został przekształcony w parking. Pomnik został wpisany w 1993 roku do rejestru zabytków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.