PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozstrzygnięto konkurs na zagospodarowanie Wolnych Torów w Poznaniu

  • bad    29 października 2015 - 17:09
Rozstrzygnięto konkurs na zagospodarowanie Wolnych Torów w Poznaniu

Pracownia architektoniczno-urbanistyczna z Warszawy wygrała konkurs na projekt zagospodarowania tzw. Wolnych Torów w Poznaniu. Jest to obszar kilkudziesięciu hektarów w centrum miasta, który może stać się nową dzielnicą stolicy Wielkopolski.
Wolne Tory to atrakcyjny rejon w centrum Poznania, który oddziela Wildę od Łazarza. Łączna powierzchnia tego obszaru zajmuje 130 ha. Pod teren inwestycyjny zostanie zagospodarowane około 50 ha. Wolne Tory mają być nową, wielofunkcyjną dzielnicą Poznania z priorytetem komunikacyjnym dla transportu publicznego i rowerowego oraz ruchu pieszego. Jako obszar powiązany z Wildą i Łazarzem ma integrować obie te dzielnice.

Wspólna inicjatywa Poznania i PKP

Z tego powodu w dniu 6 marca br. został ogłoszony konkurs na zagospodarowanie terenu "Wolnych Torów", który był wspólną inicjatywą Poznania oraz Polskich Kolei Państwowych S.A. Zgłosiły się do niego 84 podmioty. Po weryfikacji zaproszono 80 uczestników. W pierwszym etapie konkursu prace złożyły 44 podmioty.

Czytaj też: Rusza pilotażowy program rewitalizacji Bytomia i Wałbrzycha

15 lipca br. sąd konkursowy wyłonił sześć koncepcji. Autorzy zostali poproszeni m.in. o dopracowanie swoich pomysłów, przeprowadzenie analiz i przygotowanie makiet, które pozwoliły wytypować najlepsze prace:

*I miejsce: Mycielski Architecture&Urbanism z Warszawy; nagroda w wysokości 171 000,00 zł

* II miejsce: Autorskie Studio Architektury ATRIUM Mateusz Urbański z Poznania; nagroda w wysokości 111 000 zł

* III miejsce: Grupa Kreska Piotr Dyndowski z Warszawy; nagroda w wysokości 71 000 zł

- W imieniu PKP S.A. dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu. Jego rozstrzygnięcie zamyka pierwszy etap przygotowań do zagospodarowania Wolnych Torów. Różnorodność przedstawionych koncepcji dowiodła, jak duże są możliwości stworzenia z tego terenu nowoczesnej, przyjaznej mieszkańcom przestrzeni - mówi Jarosław Bator, członek zarządu PKP S.A. - Zagospodarowanie Wolnych Torów to bardzo złożony projekt, ale nie jedyny w Poznaniu, w który zaangażowane są PKP. Trwają przygotowania do inwestycji związanej z terenem Międzytorza. Jak przy wszystkich realizowanych projektach staramy się wypracować rozwiązania optymalne z punktu widzenia lokalnej społeczności - dodaje.

Najlepsze prace wnoszą coś nowego

Zwycięska praca proponuje atrakcyjne ukształtowanie kwartałów zabudowy i ich skali. Doceniono poszanowanie wartości dziedzictwa kulturowego. Za wartościowe uznano ukształtowanie zieleni
w formie pasmowej. Poprawny układ komunikacji kołowej i tramwajowej - najlepsze powiązanie z dzielnicami sąsiednimi. Pozytywnie ocenia się zaproponowane rozwiązania komunikacyjne w południowej części terenu.

Natomiast wątpliwości sądu konkursowego wzbudziło wprowadzenie ruchu kołowego w środek kwartału. W koncepcji doceniono aspekt ekonomiczny i realizacyjny zaproponowanych rozwiązań. Praca zakłada przedłużenie poznańskiego szybkiego tramwaju z wykorzystaniem torów kolejowych, co spotkało się z uznaniem sądu.

Drugie miejsce przyznano pracy, która przestawia nową wizję miasta przyjaznego pieszym i rowerzystom z realizacją obsługi komunikacji na zewnątrz obszaru, co jest nawiązaniem do idei propagowanych przez Jana Gehla - miasta dla pieszych.

Trzecie miejsce zdobyła koncepcja, której uznanie znalazło ukształtowanie głównego ciągu komunikacyjnego w formie miękkiego pasma odbiegającego od osiowego układu. Pozytywnie oceniono wysokość zaproponowanej zabudowy kwartałowej oraz umiejętne wkomponowanie obiektów zabytkowych w proponowaną tkankę urbanistyczną. 

-  Chciałbym podziękować sędziom sądu konkursowego - mówi zastępca prezydenta Poznania Maciej Wudarski. - Ta chwila jest dla miasta historyczna. Mam nadzieję, że zagospodarowanie Wolnych Torów nie zajmie dłużej niż kilkanaście lat.  - dodaje wiceprezydent.

Sąd Konkursowy przyznał również trzy wyróżnienia, każde o wartości 31 000 zł. Autorzy otrzymają też wynagrodzenie za prawa autorskie. Łączna suma nagród i wyróżnień wynosi 446 tysięcy złotych.

Nagrodzone prace to dobry materiał do prowadzenia dalszych prac planistycznych w sprawie ostatecznego ukształtowania Wolnych Torów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.