PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozszerzenie e-myta na auta osobowe

  • Przegląd prasy/PAP/Puls Biznesu    19 marca 2013 - 07:09
Rozszerzenie e-myta na auta osobowe

Kierowcy aut osobowych będą płacić za przejazd autostradą elektronicznie, a nie w bramkach. Taki plan ma Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Na razie drogowa dyrekcja chce wprowadzić powszechne e-myto tylko na wybranych odcinkach - zapowiada „Puls Biznesu".

Wytypowała takie, na których inwestycja w bramki nie zwróci się szybko. Docelowo zamierza rozszerzyć system na wszystkie węzły. Rozważa jednak pozostawienie bramek dla opornych.

Rozszerzenie e-myta na auta osobowe oznacza konieczność zmiany systemu dystrybucji urządzeń, które trzeba by montować w samochodach, by system zarejestrował przejazd i naliczył opłatę.

Obecnie można je kupić na stacjach benzynowych. Jeśli system zostałby rozszerzony, musiałyby być dostępne np. w centrach handlowych. Koszt to 130 zł, ale w miarę popytu cena z pewnością by spadła.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • kierowca, 2013-03-19 07:35:12

    A kto wprowadzi podatek od debilizmu? Chyba nikt sie nie odważy bo cały rząd i urzednicy ministerst staliby się niewypłacalni. O ile opłata od cięzarówek jest logiczna, to o ile mnie pamięc nie myli podatek drogowy w latach 90 XX w. został wliczony do ceny paliwa. Podatek drogowy powinien być nal...iczany tylko od samochodów zarabiających na transporcie, czyli teoretycznie powinny też to płacić taksówki... Ponadto, nie zgadzam się by płacic za autostrady budowane z moich podatków. Jeżeli calkowicie prywatny inwestor zbuduje sobie autostradę, to niech sobie pobiera opłatę - jego prawo. Jesli autostrada, ekspresówka, droga lokalna budowana jest z państwowych pieniędzy, to znaczy też z moich, to nie zgadzam się na opłaty. Ale ja się moge niezgadzać, przecież w Polsce nie ma demokracji, jest tylko jej namiastka, a władza ma w d... prawa obywateli.  rozwiń