PARTNER PORTALU
  • BGK

RPO Wojeództwa Lubelskiego na lata 2014-2020 - gotowy do przyjęcia

  • PAP    8 stycznia 2015 - 18:52

Komisja Europejska uznała Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 za "gotowy do przyjęcia". Lubelskie ma otrzymać z RPO 2,23 mld euro.
Zarząd województwa lubelskiego w grudniu ubiegłego roku przyjął i przekazał Komisji Europejskiej kolejną wersję RPO. Komisja przyznała mu status "gotowy do przyjęcia". To oznacza praktyczne zakończenie negocjacji, które prowadzone były od września ubiegłego roku.

"Trwają jeszcze wewnętrzne procedury w Komisji Europejskiej. Ostateczne zatwierdzenie programu powinno nastąpić najpóźniej do końca tego kwartału. Pierwsze nabory wniosków chcemy ogłosić w połowie roku" - powiedział PAP w czwartek marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski.

Sosnowski podkreślił, że jest zadowolony z przebiegu i efektu negocjacji RPO, choć - jak zaznaczył - "były one trudne".

"Obligowała nas umowa ramowa, rodzaj szablonu narzucony na cały kraj, której nie było przy poprzednich negocjacjach. To utrudniało uświadamianie negocjatorom ze strony Unii Europejskiej specyfiki naszego regionu. W niektórych sprawach udało się ich przekonać, na przykład jeśli chodzi o nakłady na gospodarkę wodno-ściekową czy strefy inwestycyjne, w innych nie. Nie udało się niestety utrzymać zwiększonych nakładów na drogi lokalne" - powiedział Sosnowski.

"Na drogi lokalne - do których Komisja Europejska zalicza też drogi powiatowe - będzie przeznaczonych 14 proc. wszystkich nakładów na transport, zgodnie z umową ramową. My chcieliśmy, aby to było 27 proc., ale nie dało się tego utrzymać" - dodał Sosnowski.

Lubelskie ma otrzymać 2,23 mld euro na realizację RPO na lata 2014-2020. W okresie 2007-2013 region miał do dyspozycji 1,74 mld euro.

W nowej perspektywie finansowej przeznaczenie pieniędzy z RPO pogrupowano według 14 tzw. osi priorytetowych. Najwięcej środków - ponad 291 mln euro - pochłonąć ma wzmacnianie konkurencyjności przedsiębiorstw, a 271 mln zł ma trafić na poprawę mobilności regionalnej i rozwój ekologicznego transportu.

Prawie 259 mln euro przeznaczono na poprawianie efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach, sektorze publicznym i mieszkaniowym oraz rozwój gospodarki niskoemisyjnej, zaś niemal 233 mln euro - na zwiększenie dostępności usług zdrowotnych, ograniczanie ubóstwa, poprawę warunków w szkołach i przedszkolach. Prawie 200 mln euro posłużyć ma tworzeniu nowych miejsc pracy i zwalczaniu bezrobocia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.