PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruda Śląska: biblioteka powstanie na zabytkowym dworcu w Chebziu

  • pt    4 stycznia 2017 - 13:28
Ruda Śląska: biblioteka powstanie na zabytkowym dworcu w Chebziu
Na zabytkowym dworcu w Chebziu powstanie biblioteka (fot.rudaslaska.com)

• Na zabytkowym dworcu w Chebziu powstanie biblioteka.
• Z tym założeniem władze Rudy Śląskiej kupiły właśnie obiekt od PKP S.A.
• Budynek zachowa też swoje podstawowe funkcje w zakresie obsługi pasażerów.
Transakcja kosztowała Rudę Śląską niecały 1 mln zł. Inwestycja związana jest z planami utworzenia w Chebziu węzła przesiadkowego oraz połączeń pieszo-rowerowych.

- Dzięki zakupowi obiektu przywrócimy do życia jeden z najpiękniejszych dworców na terenie Polski. Projekt adaptacji budynku na cele biblioteki wykreuje nową, oryginalną przestrzeń kultury, z której będą mogli korzystać nie tylko rudzianie, ale wszyscy mieszkańcy regionu – podkreśla prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Do budynku dworca zostaną przeniesione zbiory Biblioteki Centralnej. Dodatkowo w hali głównej przewidziano powstanie kawiarni dostępnej zarówno dla czytelników jak i podróżnych.

- Przede wszystkim jednak dworzec w Chebziu ma szansę stać się jednym z czołowych obiektów wizerunkowych Górnego Śląska – mówi Krystian Gałuszka, dyrektor biblioteki miejskiej.

Obok nowej, kulturalnej funkcji budynek będzie spełniać swoje dawne zadania, bowiem kupując nieruchomość od PKP miasto zobowiązało się do zapewnienia obsługi pasażerów.
Warto dodać, że w ubiegłym miesiącu budynek dworca w Chebziu wpisany został do wojewódzkiego rejestru zabytków. Dzięki temu miasto będzie mogło ubiegać się o środki zewnętrzne na remont obiektu i realizację planowanych projektów.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.