PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruda Śląska chce realizować projekty w PPP

  • PAP    7 marca 2013 - 10:46
Ruda Śląska chce realizować projekty w PPP

Samorząd Rudy Śląskiej chce realizować wybrane miejskie inwestycje w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Taki mechanizm władze miasta chcą wykorzystać m.in. do przeprowadzenia termomodernizacji kilku rudzkich placówek oświatowych.
W dalszej kolejności samorząd przymierza się - wspólnie z prywatnymi partnerami - do realizacji zadań związanych z miejskim oświetleniem, a także np. do budowy hotelu.

Sprawę termomodernizacji szkół i przedszkoli władze miasta traktują priorytetowo. Przeprowadzone w tych placówkach audyty cieplne wykazały duże straty ciepła w niektórych budynkach, zwiększające koszty ich utrzymania. Samorząd chce ocieplić wybrane obiekty, korzystając ze wsparcia prywatnych partnerów.

Przy termomodernizacji budynków w formule PPP prywatny inwestor ocieplałby obiekt na własny koszt, natomiast miasto - przez określony w umowie czas - zwracałoby mu zainwestowane pieniądze z oszczędności, jakie powstaną dzięki termomodernizacji. Chodzi tu o mniejsze koszty ogrzewania obiektu.

W zamian partner prywatny byłby zobowiązany do utrzymywania odpowiednich parametrów cieplnych budynku, zapewniających osiągnięcie zakładanych oszczędności.

„O tym, jaki będzie ostateczny kształt współpracy z prywatnym inwestorem, zadecyduje zawarta z nim umowa" - zastrzegła skarbnik Rudy Śląskiej Ewa Guziel.

Partnerstwo publiczno-prywatne jest stosowaną od dawna w wielu krajach metodą współpracy pomiędzy sektorami publicznym a prywatnym. W Polsce, choć obowiązuje umożliwiająca taką współpracę ustawa, projektów w ramach PPP jest wciąż znacznie mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

„Polskie samorządy cały czas zbierają potrzebne doświadczenie w realizacji inwestycji wspólnie z partnerem prywatnym. Niemniej ostatnie miesiące pokazują, że wiele samorządów coraz chętniej sięga po narzędzia dostępne w ramach PPP. Przykładem są wspólne inwestycje samorządów i partnerów prywatnych realizowane we Wrocławiu, Poznaniu, Gliwicach, czy Radzionkowie" - wskazała prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Prezydent poinformowała, że od ponad tygodnia prowadzone są rozmowy z rudzkimi przedsiębiorcami, którzy są wstępnie zainteresowani realizacją inwestycji w takiej formule.

Niebawem powołany zostanie zespół złożony m.in. z przedstawicieli wydziałów urzędu miasta, prawników i przedsiębiorców, którego zadaniem będzie przygotowanie realizacji pierwszej takiej inwestycji.

Inwestycje w formule PPP zakładają wspólną odpowiedzialność samorządu i strony prywatnej. Partner zobowiązuje się do realizacji przedsięwzięcia za wynagrodzeniem oraz poniesienia w całości albo w części niezbędnych wydatków, a podmiot publiczny zobowiązuje się do uczestnictwa w projekcie np. poprzez wniesienie wkładu własnego, albo sprzedaż, użyczenie, najem czy dzierżawę danego obiektu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.