PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruda Śląska inwestuje w instalacje fotowoltaiczne

  • PAP/jk    19 września 2016 - 13:38
Ruda Śląska inwestuje w instalacje fotowoltaiczne
Jak przekonują rudzcy urzędnicy, wykorzystanie fotowoltaiki daje spore oszczędności. (Fot. Pixabay)

• Samorząd Rudy Śląskiej inwestuje w instalacje fotowoltaiczne.
• Wkrótce, kosztem 800 tys. zł, pojawią się one przy trzech obiektach sportowych w mieście.
• Dzięki wykorzystaniu energii słonecznej obniżą się koszty utrzymania tych obiektów.
Jak podał w poniedziałek (19 września) rudzki magistrat, jeszcze w tym nowe instalacje pojawią się na dwóch krytych basenach i hali sportowej. Inwestycje mają kosztować około 800 tys. zł. Lokalne władze liczą, że ponad połowa tej kwoty wróci do miejskiej kasy dzięki dofinansowaniu unijnemu z regionalnego programu operacyjnego na lata 2014-2020.

- Kładziemy duży nacisk na to, żeby realizować w mieście inwestycje, które obniżają koszty utrzymania już istniejących obiektów. Mowa tu przede wszystkim o termomodernizacjach placówek oświatowych oraz budynków użyteczności publicznej. W te działania wpisuje się również montaż odnawialnych źródeł energii w postaci instalacji fotowoltaicznych - podkreśliła prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Takie instalacje wykonane zostaną na terenach w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch basenów krytych - przy ul. Chryzantem w dzielnicy Ruda oraz przy ul. Pokoju w Nowym Bytomiu. Kolejna będzie wykonana w hali sportowej w Orzegowie.

- Fotowoltaika wykorzystana zostanie do produkcji energii elektrycznej, która w przypadku basenów posłuży głównie do zasilania instalacji odpowiedzialnej za technologię wody basenowej. Cześć wyprodukowanej energii elektrycznej wykorzystana zostanie również do oświetlenia wewnątrz obiektów. W szczególności dotyczy to hali sportowej w Orzegowie - wylicza dyrektor MOSiR Zygmunt Grzybek.

Oszczędności dla miasta

Jak przekonują rudzcy urzędnicy, wykorzystanie fotowoltaiki daje spore oszczędności. Dzięki podobnej instalacji, działającej od roku przy basenie letnim w Rudzie Śląskiej, od początku czerwca do końca sierpnia br. udało się "wyprodukować" ponad 13 tys. kilowatogodzin energii elektrycznej. - Jeżeli przeliczy się to na pieniądze, to daje to ok. 6,5 tys. zł oszczędności na wydatkach za energię elektryczną - zaznaczył Grzybek.

Sama inwestycja polegać będzie na wykonaniu przy każdym obiekcie minifarm fotowoltaicznych, stanowiących według przepisów tzw. mikroinstalacje. - Każdorazowo instalację tworzyć będzie 160 modułów fotowoltaicznych, zamontowanych na specjalnych konstrukcjach osadzonych w gruncie. Teren tak wykonanych farm będzie ogrodzony i objęty monitoringiem - wyjaśnił naczelnik wydziału inwestycji w Rudzie Śląskiej Piotr Janik.

Wkrótce ruszą prace

Przetarg na wykonanie instalacji już się zakończył. Lada dzień zostaną podpisane umowy w tej sprawie. Wykonawcy będą mieli po 2 miesiące na wykonanie prac. Wykonanie trzech instalacji kosztować ma łącznie blisko 800 tys. zł, jednak ogólne wydatki, które miasto poniesie na wykonanie instalacji, w ostatecznym rozrachunku mogą być znacznie niższe - magistrat stara się o dofinansowanie tych inwestycji ze środków unijnych.

- W marcu złożyliśmy wniosek o dotację. Aktualnie przechodzi on ocenę formalną. W przypadku przyznania dofinansowania, miasto może liczyć na ponad 450 tys. zł zwrotu - podała naczelnik wydziału rozwoju miasta Aleksandra Kruszewska.

Władze Rudy Śląskiej starają się także o dofinansowanie na budowę instalacji odnawialnych źródeł energii w gminnym budownictwie jednorodzinnym. Złożony projekt przewiduje wykonanie 51 instalacji. Mieszkańcy, którzy zdecydowaliby się wziąć udział w tym programie, mogliby liczyć nawet na 77 proc. dofinansowania do inwestycji. Dodatkowo planowane jest wykonanie instalacji OZE na trzech budynkach urzędu miasta. Wnioskowana kwota wynosi w tym przypadku ponad 450 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.